Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -7
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-3°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1008 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dlaczego przerwano Gran Tourismo? "Żadne auto z takim tłumikiem nie ma szans na przegląd techniczny w cywilizowanym kraju"

LIST
środa, 4.07.2018 r.
godz. 14.39
LIST | środa, 4.07.2018 r., godz. 14.39
Dlaczego przerwano Gran Tourismo? Żadne auto z takim tłumikiem  nie ma szans na  przegląd techniczny w cywilizowanym kraju
fot. Maciej Kopiński

Publikujemy interesujący list jaki otrzymaliśmy w sprawie przerwania w sobotę tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia 2018.

Nie milkną echa przedwczesnego zamknięcia imprezy Gran Turismo Polonia 2018 w czwartym dniu tej imprezy. W Internecie pojawiło się szereg opinii i komentarzy na temat, jednostronnie piętnujących Automobilklub Wielkopolski i odpowiednie służby za tą decyzje odpowiedzialne. Ponieważ wydawało mi się niewiarygodne że jedyny tor wyścigowy w Polsce może być zamknięty ze względu na hałas samochodów (!) postanowiłem sprawdzić kilka faktów. Jestem wstanie zaryzykować twierdzenie że za przerwanie imprezy Gran Turismo Polonia w czwartym dniu jej trwania odpowiadają tylko i wyłącznie jej organizatorzy. Oto dlaczego.

Przez ostatnie pięć lat na Torze Poznań odbyło się kilkadziesiąt o ile nie kilkaset profesjonalnych wyścigów samochodowych różnej rangi - od Wyścigowego Pucharu Polski - kilkadziesiąt rund, po imprezy międzynarodowe, a także imprezy półamatorskie jak Track Day (kilkanaście edycji rocznie) czy SuperOES - żadna z nich nie została przerwana ze względu na uciążliwości związane z hałasem. 

Co zatem wydarzyło się takiego podczas Gran Tusismo Polonia 2018? Z odpowiedzia przychodzi sam internet. Pierwszy z brzegu film z tej imprezy, opublikowany przez Youtubera "motokamil94" umieszcozny pod tym linkiem:


W siódmej minucie reportażu a dokładnie 6;30  autor filmuje piękne ferrari komentując "teraz mają kontrolę głośności wydechu, i wydaje mi się, że to ferari może go nie przejść bo ma chyba ma straight pipe'a".

Straight pipe - z ang "prosta rura"- To rodzaj nielegalnej przeróbki polegającej na eliminacji tłumika, która ma na celu podniesienie wydajności samochodu redukując opory w wydechu które powstają w tłumikach samochodowych. Efektem ubocznym tej modyfikacji  jest   ekstremalny hałas nie mówiąc już o wpływie na środowisko. Żadne auto z tłumikiem typu straight pipe lub podobną modyfikacją  nie ma szans na jakikolwiek przegląd techniczny w cywilizowanym kraju i dopuszczenie do udziału w ruchu drogowym jak i ma małe szanse na dopuszczenie do rywalizacji sportowej.

Profesjonalne wyścigi i rajdy samochodowe opierają się na ścisłej kontroli tego aspektu. Nielegalne przeróbki nie tylko powodowały by hałas nie do zniesienia, ale także stanowiły by  niedozwolone w regulaminach zawodów różnice w konstrukcji samochodów wyścigowych i ich osiągów.

Pokazane w powyższym filmie Ferrari być może było jedynym takim samochodem tego dnia na Torze Poznań. A być może takich aut było więcej - z zamieszczonego w internecie filmu tego się niestety nie dowiemy. Widzimy natomiast że pomimo "kontroli organizatorów" auto to zostało dopuszczone do jazdy na torze co ewidentnie miało wpływ na ekstremalny poziom hałasu.

Opinię tą podziela miedzy innymi Jacek Sobczak - wicemistrz Europy w drifcie samochodowym oraz utalentowany i wielokrotnie nagradzany kierowca - prywatnie właściciel warsztatu Precision Sport Service zajmującego się budową i serwisem samochodów wyścigowych

Rozumiem że mieszkańcy Przeźmierowa są narażeni na hałas chociażby lotniska ławica. Natomiast jeżeli organizatorzy Gran Turismo nie zadbają o porządek wśród zapraszanych gości to ta niefrasobliwość może stanowić nie tylko ogromną uciążliwość dla mieszkańców okolic i wpływu na  środowisko - uderza ona także w dobre imię tradycji wielkopolskiego motosportu i jego rozwoju na terenie naszego miasta. 

nadesłał: Bitcoin_się_jeszcze_odbije

Reklama