Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -7
Reklama

Nowe oznaczenia paliw w całej Unii Europejskiej

BS
środa, 4.07.2018 r.
godz. 09.50
BS | środa, 4.07.2018 r., godz. 09.50
Nowe oznaczenia paliw w całej Unii Europejskiej
fot. IADE-Michoko/pixabay/cc0

W październiku wejdzie w życie unijna dyrektywa, która ujednolici oznaczenia paliw na terenie Unii Europejskiej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-3°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1008 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zgodnie z nowymi przepisami oznaczenia mają pojawić się na dystrybutorach i pistoletach dystrybutorów oraz w pobliżu wlewu paliwa w nowych pojazdach. Nowe symbole pojawią się obok dotychczas istniejących, a każdy rodzaj paliwa będzie miał inne oznaczenie.

Znak benzyny to kółko, w którym znajdzie się litera E oraz liczba określająca maksymalną procentową zawartość etanolu. Kwadratem oznaczony zostanie olej napędowy. W tym wypadku w jego środku znajdzie się litera B oznaczająca biodiesel oraz zawartość procentowa komponentów bio. W kwadracie może się też znaleźć oznaczenie XTL - oznacza ono, że mamy do czynienia z parafinowanym olejem napędowym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa. Rombem oznaczone zostaną paliwa gazowe. W jego wnętrzu mogą znaleźć się następujące oznaczenia. H2 - wodór, CNG - gaz ziemny, LNG - skroplony gaz ziemny, LPG - gaz płynny.

Nowe wzory pojawią się na stacjach benzynowych 12 października na terenie całej UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Reklama