Reklama

Rozpoczęła się modernizacja Kopca Wolności nad Maltą, ale tarasu widokowego nie będzie

fot. POSiR, archiwum
fot. POSiR, archiwum

Rozpoczęła się zapowiadana od dawna modernizacja Kopca Wolności.

W czerwcu rozstrzygnięto ogłoszony przed kilkoma tygodniami przetarg, a pod koniec miesiąca Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę z wykonawcą.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Plac budowy został już przekazany firmie odpowiedzialnej za realizację. Prace powinny zakończyć się w październiku tego roku.

- W ramach zadania wyremontowana zostanie droga techniczna i wejściowa na szczyt Kopca, renowacji zostanie poddany maszt flagowy. Dodatkowo nastąpi montaż instalacji oświetlenia i iluminacji Kopca, urządzeń teletechnicznych telewizji przemysłowej i kamery internetowej - informują PIM. Pojawi się także tablica informacyjna dotycząca historii i symboliki kopca.

Mający prawie 100 metrów wysokości Kopiec usypywano w latach 1919-22 na pamiątkę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W czasie niemieckiej okupacji został jednak rozebrany. Pod koniec lat 70-tych kopiec znów został wzniesiony, choć oficjalnie nie mówiono o jego odbudowie - w to miejsce trafiła ziemia z dnia Jeziora Maltańskiego.

Kopiec nie będzie ogólnodostępny dla wszystkich chętnych. Wejście w pobliże masztu flagowego będzie możliwe tylko dla zorganizowanych, niedużych grup, np. podczas ważnych uroczystości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro