Reklama

Niebawem na trasie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej znajdzie się Swarzędz

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

PKM na trasie Poznań -Swarzędz zacznie funkcjonować od września. Właśnie zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

W piątek podpisane zostało porozumienie w sprawie odjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na trasach: Poznań Główny - Poznań Garbary - Poznań Wschód - Poznań Antoninek - Swarzędz oraz Swarzędz - Poznań Antoninek - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

PKM na trasie z Poznania do Swarzędza i z powrotem zacznie funkcjonować 9 września bieżącego rok. W godzinach szczytu będą kursowały co pół godziny - informuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Dzięki temu swarzędzanie będą mogli korzystać z szybkich i wygodnych połączeń z Poznaniem oraz innymi okolicznymi miastami i miejscowościami. Będzie to również zachęta do pozostawienia przez nich własnych pojazdów na wybudowanych już w tym celu parkingach przy dworcach kolejowych w Swarzędzu i Kobylnicy - dodaje.

Warto podkreślić, że do tzw. zintegrowanych węzłów przesiadkowych już od 1 lipca br. swarzędzanie mogą za darmo dojeżdżać autobusami Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Ten rodzaj zachęty stworzyliśmy dla pasażerów podróżujących w I strefie, korzystających również z kolejowego publicznego transportu zbiorowego - dodaje burmistrz Szkudlarek.

Oprócz burmistrza Swarzędza podpisy pod dokumentem złożyli: Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - Starosta Poznański i Tomasz Łubiński - wicestarosta, Maciej Wudarski - wiceprezydent Poznania, a w imieniu Stowarzyszenia Metropolia Poznań - jego wiceprezesi: starosta Jan Grabkowski i Adam Lewandowski (burmistrz Śremu).

Podpisując porozumienie samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach zadania, jakim będzie uruchomienie połączeń w ramach PKM. Porozumienie obowiązywać będzie przez trzy lata. Następnym etapem będzie podpisanie umowy, a ostatnim fizyczne uruchomienie połączeń na tych trasach w ramach systemu PKM - informuje Maciej Woliński, rzecznik prasowy UMiG w Swarzędzu. Dla Gminy Swarzędz oznacza to (szacunkowo) wydatki na poziomie ok. 34 tys. zł w 2018 r, 103 tys. zł w 2019 r. i 105 tys. zł w 2020 r. - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro