Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 0
Reklama

Niebawem na trasie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej znajdzie się Swarzędz

j
piątek, 29.06.2018 r.
godz. 13.30
j | piątek, 29.06.2018 r., godz. 13.30
Niebawem na trasie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej znajdzie się Swarzędz
fot. Włodzimierz Hoppel

PKM na trasie Poznań -Swarzędz zacznie funkcjonować od września. Właśnie zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W piątek podpisane zostało porozumienie w sprawie odjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na trasach: Poznań Główny – Poznań Garbary – Poznań Wschód – Poznań Antoninek – Swarzędz oraz Swarzędz – Poznań Antoninek – Poznań Wschód – Poznań Garbary – Poznań Główny.

PKM na trasie z Poznania do Swarzędza i z powrotem zacznie funkcjonować 9 września bieżącego rok. W godzinach szczytu będą kursowały co pół godziny – informuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Dzięki temu swarzędzanie będą mogli korzystać z szybkich i wygodnych połączeń z Poznaniem oraz innymi okolicznymi miastami i miejscowościami. Będzie to również zachęta do pozostawienia przez nich własnych pojazdów na wybudowanych już w tym celu parkingach przy dworcach kolejowych w Swarzędzu i Kobylnicy - dodaje.

Warto podkreślić, że do tzw. zintegrowanych węzłów przesiadkowych już od 1 lipca br. swarzędzanie mogą za darmo dojeżdżać autobusami Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Ten rodzaj zachęty stworzyliśmy dla pasażerów podróżujących w I strefie, korzystających również z kolejowego publicznego transportu zbiorowego – dodaje burmistrz Szkudlarek.

Oprócz burmistrza Swarzędza podpisy pod dokumentem złożyli: Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - Starosta Poznański i Tomasz Łubiński - wicestarosta, Maciej Wudarski - wiceprezydent Poznania, a w imieniu Stowarzyszenia Metropolia Poznań – jego wiceprezesi: starosta Jan Grabkowski i Adam Lewandowski (burmistrz Śremu).

Podpisując porozumienie samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach zadania, jakim będzie uruchomienie połączeń w ramach PKM. Porozumienie obowiązywać będzie przez trzy lata. Następnym etapem będzie podpisanie umowy, a ostatnim fizyczne uruchomienie połączeń na tych trasach w ramach systemu PKM – informuje Maciej Woliński, rzecznik prasowy UMiG w Swarzędzu. Dla Gminy Swarzędz oznacza to (szacunkowo) wydatki na poziomie ok. 34 tys. zł w 2018 r, 103 tys. zł w 2019 r. i 105 tys. zł w 2020 r. - dodaje.

Reklama