Reklama
Reklama

Policjanci zapowiadają strajk. Będą pouczać zamiast dawać mandaty

Policyjne związki zawodowe zapowiadają strajk. Jeśli do niego dojdzie, kierowcy nie będą karani mandatami za popełnione wykroczenia.

Swój komunikat w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej wydał Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Według autorów pisma za wszczęciem protestu były wszystkie związki wojewódzkie, a także 99 proc. spośród 30 tysięcy funkcjonariuszy, którzy wypełnili ankiety.
- Zarząd Główny NSZZ Policjantów od dnia 10 lipca 2018 r. uruchomi działania polegające na stosowaniu pouczeń w związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne. Związkowi zależy na tym, by w efekcie stosowania tej formy protestu zwiększył się udział pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów karnych. Ważne jest też to, żeby wszystko odbywało się z poszanowaniem obowiązujących przepisów - informują związkowcy.
Spór toczy się m.in. o wyższe wynagrodzenia policjantów. Związkowcy zapewniają, że cały czas są gotowi do rozmów ze stroną rządową. Głos w sprawie zabrało także kierowane przez Joachima Brudzińskiego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podkreśla, że do tej pory odbyło się prawie 100 spotkań, na których dyskutowano o oczekiwaniach funkcjonariuszy.
MSWiA zapewnia, że w najbliższych latach policja otrzyma dodatkowo kilka miliardów złotych. - Jednym z podstawowych elementów tego programu są podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb. Dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń, już w styczniu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł. Warto zaznaczyć, ze w maju br. podnieśliśmy pensje dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Zwiększyliśmy również o 175 zł brutto wysokość dodatku stołecznego. Kwota tego dodatku nie była zmieniana od 2009 r - czytamy w komunikacie.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro