Reklama
Reklama

Poznański Czerwiec 1956. Zobacz zdjęcia zrobione z ukrycia

fot. Peter Schaeffer
fot. Peter Schaeffer

W czwartek obchodzimy w Poznaniu kolejną rocznicę wydarzeń z czerwca 1956 roku. W serwisie CYRYL możemy odnaleźć ciekawe zdjęcia, które w 1956 roku zostały wykonane z ukrycia i na światło dzienne wypłynęły po wielu latach.

Wydarzenia z ulicy Kochanowskiego uwiecznił na zdjęciach Leszek Paprzycki, który w czasie wydarzeń Poznańskiego Czerwca mieszkał przy ulicy Kochanowskiego 22. Zdjęcia na wiele lat zostały ukryte, a po raz pierwszy zostały pokazane w tzw. drugim obiegu w 1981 roku. Później były jeszcze kilkukrotnie pokazywane, można je także oglądać w muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku, ale dopiero w 2015 roku trafiły do cyfrowego repozytorium CYRYL. Całą kolekcję można oglądać w tym miejscu.

Niezwykle ciekawa jest też historia zdjęć Petera Schaeffera. Niemiecki przedsiębiorca znalazł się w czerwcu 1956 roku w Poznaniu i w ścisłym centrum Poznania wykonał przynajmniej osiem zdjęć pokazujących sytuację w mieście. Zdjęcia po wywołaniu na wiele lat trafiły do rodzinnego albumu, a do Polski wróciły współcześnie dzięki Marii Bartosz Kościelniak z Sobótki, która opiekowała się wdową po Peterze. Kobieta przywiozła je do Polski i przekazała do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce. Po kilkumiesięcznej korespondencji zdjęcia trafiły do Poznania, a cyfrowe kopie trafiły do CYRYLA. Można je obejrzeć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro