Reklama

Opóźnienia przy przebudowie głównych tras kolejowych. Problemy również na trasie Poznań - Warszawa

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

PKP PLK ma problemy z opóźnieniami przy przebudowie głównych tras kolejowych. O sprawie informuje Dziennik. Gazeta Prawna.

Jeszcze niedawno prace remontowe prowadzono dzieląc je na etapy i przy zachowaniu ruchu pociągów. Ostatnio jednak PKP PLK zmieniło strategię i postanowiło na czas remontu wyłączać długie odcinki z ruchu, a pociągi kierować objazdami. Miało to przyśpieszyć prace, ale okazuje się, że tak się nie stało.

Pół roku opóźnienia ma przebudowa linii obwodowej w Warszawie, o dwa miesiące ma opóźnić się ważnej lokalnej linii z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Problemy są też na linii z Warszawy do Poznania. Na tej linii największe opóźnienia są w rejonie Łowicza. Z informacji DGP wynika, że jeden z torów w tym rejonie miał być oddany do użytku w październiku ubiegłego roku, a prace toczą się do dziś.

PKP PLK różnie tłumaczy opóźnienia. Wskazuje na nieprzewidziane kolizje z istniejącą infrastrukturą, błędy projektowe, a w jednym z przypadków problemem okazały się bunkry z II Wojny Światowej, o których zachowanie walczyli pasjonaci historii. Ale problemem ma być też powolne tempo prac, które niekiedy prowadzone są tylko w dni robocze do godziny 15:00. Tak było np. na linii do Grodziska Mazowieckiego -Wykonawca został zobowiązany do intensyfikacji prac, również w czasie weekendów. Ze względu na kluczowy charakter inwestycji PLK prowadzi stały monitoring robót - zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP PLK

Jednocześnie rzecznik zapewnia, że wszystkie realizowane inwestycje są stale monitorowane, a do monitoringu wykorzystuje się nawet helikoptery.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro