Reklama
Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy chce ukarania Żabek za pracę w niedziele wolne od handlu

fot. mat. prasowe Żabka
fot. mat. prasowe Żabka

O sposobie sieci Żabka na obejście zakazu handlu w niedzielę pisaliśmy już kilkukrotnie. Sprawie przyjrzała się Państwowa Inspekcja Pracy, a o efektach kontroli poinformował portal Wiadomości Handlowe.

Przypomnijmy, że po wprowadzeniu niedziel wolnych od handlu, właściciel sieci Żabka uznał, że sklepy działają jako placówki pocztowe, a te mogą być otwarte w niedziele -Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - poinformowała wówczas sieć w komunikacie prasowym. Sprawa wzbudziła liczne kontrowersje, a sprawę zaczęła badać Państwowa Inspekcja Pracy.

Wnioski z kontroli ujawnił dziś portal Wiadomości Handlowe. Wynika z nich, że w wielu sklepach status placówki pocztowej budził wątpliwości inspektorów pracy ze względu na "znikomą lub w niektórych przypadkach zerową skalę odbioru paczek". W niektórych ze skontrolowanych sklepów przez pół roku nadano lub odebrano... trzy paczki.

Inspektorzy nie mogą jednak stwierdzić, czy taka skala usługi uprawnia do korzystania ze statusu placówki pocztowej, a w związku z tym kierowali sprawy do sądów. Do 30 maja skierowano do sądów 64 wnioski, a kolejne 50 było przygotowywanych. W sześciu przypadkach zapadły już wyroki nakazowe uznające winę właścicieli sklepów, ale nie zgadza się z nimi sieć -Wskutek wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc i sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych - można przeczytać w komunikacie prasowym.

Zmiany w prawie, które mają uniemożliwić traktowanie sklepów jako placówek pocztowych, zapowiedziała jakiś czas temu Solidarność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro