Reklama
Reklama

Jeżycki skwer będzie nosił imię Trzech Tramwajarek, tragicznych ofiar Czerwca '56

fot. Archiwum IPN Poznań

Na wtorkowej sesji radni uchwalili, że bezimienny dotąd skwer u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego będzie miał swoje patronki, słynne tramwajarki.

Pomysł, by skwer nazwać ku czci Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej, był inicjatywą Fundacji Kochania Poznania. Nowe patronki placyku były uczestniczkami poznańskiego Czerwca "56 i zostały uwiecznione na jednej z najsłynniejszych fotografii z tamtych zajść. To one w swoich uniformach konduktorek niosły biało-czerwony sztandar na czele pochodu, przekonane o tym, że władza, jakakolwiek by nie była, nie zdecyduje się strzelać do kobiet niosących polską flagę. Niestety strzały padły. W ich wyniku Helena Przybyłek nigdy nie stanęła już na własnych nogach.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Strzały oddane w kierunku bezbronnych kobiet rozsierdziły tłum i stały się zarzewiem późniejszych walk. Wydarzyło się to w czwartek 28 czerwca 1956 roku, ten dzień nazwano Czarnym Czwartkiem.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro