Reklama
Reklama

Ranking najbogatszych Polaków. Kulczykowie zdetronizowani

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Wprost opublikował tegoroczną odsłonę swojego rankingu 100 najbogatszych Polaków. Po raz pierwszy od 11 lat na jej czele nie widnieje nazwisko Kulczyk.

Pomimo śmierci najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka, do której doszło w połowie 2015 r. kolejne edycje rankingu Wprost w dalszym ciągu uwzględniały cały majątek pozostawiony przez biznesmena, przez co na czele listy - zarówno w 2016, jak i 2017 r - znajdowały się jego dzieci. Działo się tak, ponieważ dr Kulczyk zdecydował w swoim testamencie o niepodzielności przejętego przez syna i córkę majątku.

Przed kilkoma dniami zakończył się skomplikowany, międzynarodowy proces spadkowy, na mocy którego rodzeństwo Kulczyków przejęło kontrolę poprzez zarejestrowaną na Cyprze spółkę Luglio Limited. Zgodnie z cypryjskim prawem, Sebastian z Dominiką stanowią teraz swoistą wspólność majątkową, ale to prawo w Polsce nie działa. Dlatego też poznańscy miliarderzy zostali potraktowani przez twórców rankingu osobno i w konsekwencji stracili pierwsze miejsce na liście.

Na szczycie zestawienia po raz pierwszy od 11 lat pojawiło się inne nazwisko niż Kulczyk. Chodzi o Michała Sowołowa, któremu udało się zgromadzić oszałamiającą fortunę wysokości 10,8 mld zł. Drugie miejsce przypadło w udziale Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, który palmę pierwszeństwa stracił w ostatnich tygodniach, w wyniku sprzedaży przez jego wspólnika udziałów w kontrolowanym przez Solorza Cyfrowym Polsacie.

Dopiero na trzecim miejscu znaleźli się Dominika i Sebastian Kulczykowie, z majątkiem odziedziczonym po ojcu, którym podzielili się po równo, po 7,1 mld zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro