Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

Ranking najbogatszych Polaków. Kulczykowie zdetronizowani

sw
poniedziałek, 25.06.2018 r.
godz. 21.22
sw | poniedziałek, 25.06.2018 r., godz. 21.22
Ranking najbogatszych Polaków. Kulczykowie zdetronizowani
fot. PAP/Leszek Szymański

Wprost opublikował tegoroczną odsłonę swojego rankingu 100 najbogatszych Polaków. Po raz pierwszy od 11 lat na jej czele nie widnieje nazwisko Kulczyk.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pomimo śmierci najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka, do której doszło w połowie 2015 r. kolejne edycje rankingu Wprost w dalszym ciągu uwzględniały cały majątek pozostawiony przez biznesmena, przez co na czele listy - zarówno w 2016, jak i 2017 r - znajdowały się jego dzieci. Działo się tak, ponieważ dr Kulczyk zdecydował w swoim testamencie o niepodzielności przejętego przez syna i córkę majątku.


Przed kilkoma dniami zakończył się skomplikowany, międzynarodowy proces spadkowy, na mocy którego rodzeństwo Kulczyków przejęło kontrolę poprzez zarejestrowaną na Cyprze spółkę Luglio Limited. Zgodnie z cypryjskim prawem, Sebastian z Dominiką stanowią teraz swoistą wspólność majątkową, ale to prawo w Polsce nie działa. Dlatego też poznańscy miliarderzy zostali potraktowani przez twórców rankingu osobno i w konsekwencji stracili pierwsze miejsce na liście.

Na szczycie zestawienia po raz pierwszy od 11 lat pojawiło się inne nazwisko niż Kulczyk. Chodzi o Michała Sowołowa, któremu udało się zgromadzić oszałamiającą fortunę wysokości 10,8 mld zł. Drugie miejsce przypadło w udziale Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, który palmę pierwszeństwa stracił w ostatnich tygodniach, w wyniku sprzedaży przez jego wspólnika udziałów w kontrolowanym przez Solorza Cyfrowym Polsacie.

Dopiero na trzecim miejscu znaleźli się Dominika i Sebastian Kulczykowie, z majątkiem odziedziczonym po ojcu, którym podzielili się po równo, po 7,1 mld zł.

Reklama