Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -3
Reklama

Wiemy, jak będzie wyglądała kładka Berdychowska

BS
piątek, 22.06.2018 r.
godz. 21.30
BS | piątek, 22.06.2018 r., godz. 21.30
Wiemy, jak będzie wyglądała kładka Berdychowska
I miejsce

W piątek rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt tzw. kładki Berdychowskiej. Zwycięzcą została pracownia ARPA Jerzego Gurawskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1029 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pomysł budowy kładki, która połączy Stare Miasto, Ostrów Tumski i Berdychowo pojawił się już jakiś czas temu. Początkowo planowano wykorzystanie kratownic z dawnego mostu kolejowego, ale pomysł został oprotestowany przez różne środowiska, a miasto zdecydowało się na ogłoszenie konkursu na projekt kładki.

Już w maju pisaliśmy, że konkurs cieszył się ogromną popularnością, a ostatecznie złożono 22 projekty. W piątek ogłoszono wyniki konkursu. Okazało się, że zwyciężył projekt przygotowany przez pracownię ARPA Jerzego Gurawskiego - Kładka została zaprojektowana jako zawieszenie nad lustrem wody dwóch naprężonych, smukłych wstęg mających za zadanie spiąć dwa brzegi Warty włączając szczególne miejsce jakim jest cypel Ostrowa Tumskiego rozdzielający jej brzeg - tak by nie naruszyć, a zarazem podkreślić pejzaż Miasta zwracając szczególna uwagę na Katedrę - czytamy w uzasadnieniu jury.

Teraz rozpocznie się procedura podpisania umowy ze zwycięzcą na przygotowanie dokumentacji projektowej na podstawie pracy konkursowej oraz uzyskanie wszystkich stosownych zgód i pozwoleń niezbędnych do wybudowania obiektu. Pracownia będzie miała na te prace 360 dni. Prace budowlane powinny rozpocząć się w połowie 2019 roku i potrwają około dwóch lat.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, zdobywcy drugiego miejsca 30 tysięcy, a autorzy wyróżnionej koncepcji 15 tysięcy złotych.

Reklama