Reklama
Reklama

Ponad sześćset zabytków odkryto wokół jeziora Lednickiego

fot. Rafaelbedna/wikimedia/CC BY SA 40

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zainicjowało w marcu wieloletni projekt, którego celem jest przebadanie okolic jeziora Lednickiego. Do współpracy zaproszono poszukiwaczy amatorów, a w ciągu pierwszych tygodni udało się odkryć ponad sześćset metalowych artefaktów.

W ramach projektu przebadany zostanie obszar o powierzchni 40 kilometrów kwadratowych -Udało nam się podjąć współpracę ze stowarzyszeniem, w którym działają detektoryści - poszukiwacze skarbów. Liczba zaangażowanych w przedsięwzięcie osób oraz badana powierzchnia wyróżnia nas na tle innych, podobnych projektów w Polsce - powiedział w rozmowie z PAPdr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Szybko okazało się, że współpraca z detektorystami przyniosła bardzo dobre wyniki. W ciągu pierwszych tygodni udało się odkryć ponad 600 obiektów. Wśród nich najwięcej jest monet, guzików, różnego rodzaju okuć. Powszechnie wiadomo, że archeolodzy i poszukiwacze-amatorzy nie darzą się zbyt dużą sympatią, ale prowadzony projekt pokazuje, że współpraca jest możliwa. Archeolodzy chwalą sprzęt i umiejętności poszukiwaczy, a przy okazji zwracają uwagę na walor edukacyjny projektu -Z kolei detektoryści uczestniczą w badaniach zgodnie z prawem, a dzięki kontaktowi z badaczami mogą poszerzyć wiedzę - twierdzi Kowalczyk.

Współpracę chwali też druga strona -Nie da się ukryć, że robimy najprzyjemniejszą część tej pracy, przynajmniej dla nas, bo archeolodzy zajmują się dokumentacją, ewidencją - tymi rzeczami, które już do końca nas tak nie pasjonują - powiedział w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Wielkopolska Grupa Eksploracyjno - Historyczna "Gniazdo", Krystian Sobkowiak.

W badania zaangażowani są również archeolodzy z Instytutu Archeologii UAM.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro