Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 4
Reklama

Ponad sześćset zabytków odkryto wokół jeziora Lednickiego

BS
niedziela, 17.06.2018 r.
godz. 14.30
BS | niedziela, 17.06.2018 r., godz. 14.30
Ponad sześćset zabytków odkryto wokół jeziora Lednickiego
fot. Rafaelbedna/wikimedia/CC BY SA 40

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zainicjowało w marcu wieloletni projekt, którego celem jest przebadanie okolic jeziora Lednickiego. Do współpracy zaproszono poszukiwaczy amatorów, a w ciągu pierwszych tygodni udało się odkryć ponad sześćset metalowych artefaktów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W ramach projektu przebadany zostanie obszar o powierzchni 40 kilometrów kwadratowych - Udało nam się podjąć współpracę ze stowarzyszeniem, w którym działają detektoryści - poszukiwacze skarbów. Liczba zaangażowanych w przedsięwzięcie osób oraz badana powierzchnia wyróżnia nas na tle innych, podobnych projektów w Polsce - powiedział w rozmowie z PAP dr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Szybko okazało się, że współpraca z detektorystami przyniosła bardzo dobre wyniki. W ciągu pierwszych tygodni udało się odkryć ponad 600 obiektów. Wśród nich najwięcej jest monet, guzików, różnego rodzaju okuć. Powszechnie wiadomo, że archeolodzy i poszukiwacze-amatorzy nie darzą się zbyt dużą sympatią, ale prowadzony projekt pokazuje, że współpraca jest możliwa. Archeolodzy chwalą sprzęt i umiejętności poszukiwaczy, a przy okazji zwracają uwagę na walor edukacyjny projektu - Z kolei detektoryści uczestniczą w badaniach zgodnie z prawem, a dzięki kontaktowi z badaczami mogą poszerzyć wiedzę - twierdzi Kowalczyk.

Współpracę chwali też druga strona - Nie da się ukryć, że robimy najprzyjemniejszą część tej pracy, przynajmniej dla nas, bo archeolodzy zajmują się dokumentacją, ewidencją - tymi rzeczami, które już do końca nas tak nie pasjonują - powiedział w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Wielkopolska Grupa Eksploracyjno - Historyczna "Gniazdo", Krystian Sobkowiak.

W badania zaangażowani są również archeolodzy z Instytutu Archeologii UAM.

Reklama