Reklama
Reklama

Poznaniak z Uniwersytetu Artystycznego zaprezentował prototyp innowacyjnego samochodu

fot. Kordian Mańkowski @ FB
fot. Kordian Mańkowski @ FB

Unikalne auto zaprojektowane i wyprodukowane przez Kordiana Mańkowskiego jest częścią praktyczną jego... pracy magisterskiej. Można je oglądać na UAP-ie jeszcze przez kilka dni.

Adaptive Vehicle nie tylko wygląda bardzo futurystycznie, ale ma również innowacyjne zastosowanie. Podstawowym czynnikiem, który wyróżnia go na tle pojazdów znanych nam z ulic, jest możliwość dostosowania samochodu do dwóch trybów jazdy - miejskim i pozamiejskim. W zależności od trybu zmianie nie ulega wyłącznie sama funkcjonalność samochodu, ale także rodzaj napędu, rozstaw osi, całkowita długość, środek ciężkości i promień skrętu. Dzięki temu w zależności od potrzeb pojazd może być sportowym wehikułem lub miejskim, ekonomicznym autkiem.

W trybie pozamiejskim (sport) samochód napędzany silnikiem spalinowym jest w stanie osiągnąć prędkość do 150 km/h. Zgoła inaczej wygląda to podczas jazdy w mieście, kiedy to zasilany silnikiem elektrycznym rozpędza się maksymalnie do 50 km/h. Ten tryb stanowi jednak zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, a część energii zasilającej pojazd pozyskiwana jest z... energii hamowania, która trafia do akumulatorów.

W obu trybach auto ma różne gabaryty. Poza miastem bryła pojazdu przybiera sportowego charakteru, z nisko osadzonym środkiem ciężkości, który zwiększa bezpieczeństwo przy pokonywaniu zakrętów, a także rozwijaniu dużych prędkości. Nawet ustawienie fotela kierowcy w tym trybie sprzyja dalekim podróżom.

W mieście rozstaw osi Adaptive Vehicle skraca się o 100 cm, zmniejszeniu poddany został też promień skrętu, co sprzyja poruszaniu się po ciasnych uliczkach oraz parkowaniu. Zmianie ulega też całkowita długość auta, która nie przekracza 240 cm długości. W tym przypadku środek ciężkości umieszczony jest znacznie wyżej, co przekłada się na poprawienie widoczności.

Samochód i zarazem pracę dyplomową Kordiana Mańkowskiego można oglądać jeszcze przez kilka dni w Budynku B, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przy ul. Lewandowskiej 20.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro