Reklama
Reklama

Tramwaj na Grochowskiej? ZTM zamówił analizę

Ulica Grochowska fot. Google Maps
Ulica Grochowska fot. Google Maps

Zarząd Transportu Miejskiego analizuje możliwość budowy torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Grochowskiej.

ZTM informuje na swojej stronie internetowej o złożeniu zamówienia na "Wykonanie analizy urbanistyczno - technicznej dla trasy tramwajowej ul. Grochowskiej".
Z dokumentu dowiadujemy się, ze chodzi o odcinek pomiędzy od ulicy Grunwaldzkiej (wpięcie w istniejące torowisko) do skrzyżowania Hetmańska/Reymonta/Arcisszewskiego. - To kontynuacja i uzupełnienie działań związanych z przygotowaniami do budowy trasy tramwajowej na os. Kopernika ("Projekt Copernicus") - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z ZTM.
Już w czasie ogłaszania konsultacji społecznych dotyczących trasy na os. Kopernika zabezpieczono możliwość przedłużenia w przyszłości torowiska z ulicy Hetmańskiej do Ogrodów, poprzez ulice Grochowską i Szpitalną. - Analiza ma na celu uszczegółowienie, sformułowanego w dokumentach planistycznych miasta Poznania (Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) przebiegu torowiska na fragmencie ul. Grochowskiej, jego technologii, parametrów techniczno-funkcjonalnych i wynikających stąd niezbędnych nakładów finansowych na jego realizację i późniejszą eksploatację - kontynuuje Smogulecka.
Obecnie trwa procedura wyłaniania wykonawcy wspomnianej analizy.
Ewentualna budowa torowiska na Grochowskiej jest zatem uzależniona od powstania trasy na os. Kopernika. Jak wygląda status tej inwestycji? - W sprawie "Projektu Copernicus" ZTM prowadzi wstępne prace przedprojektowe mające na celu przygotowanie dokumentów pozwalających na ewentualne ubieganie się o dodatkowe środki z funduszy Unii Europejskiej w bieżącej lub przyszłej perspektywie. Do tej pory opracowano koncepcję trasy, na przełomie 2016 i 2017 roku przeprowadzono konsultacje społeczne, a aktualnie trwają prace m.in. nad Programem Funkcjonalno-Użytkowym dla trasy tramwajowej na os. Kopernika. Odbiór PFU może nastąpić w ciągu kilku tygodni - relacjonuje rzeczniczka ZTM.
Na razie nie istnieje jakikolwiek szczegółowy harmonogram tej inwestycji. Jej realizacja uzależniona jest m.in. od środków własnych miasta Poznania i ewentualnego pozyskania dofinansowania unijnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro