Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -6
Reklama

Klasyczna inwestycja

REKLAMA
czwartek, 14.06.2018 r.
godz. 19.00
REKLAMA | czwartek, 14.06.2018 r., godz. 19.00
Klasyczna inwestycja

Samochody kolekcjonerskie nie muszą stać w garażu. Właściciele zabytkowych aut często wynajmują je na wesela czy inne imprezy okolicznościowe. Klasyki robią furorę i okraszają swoją wyjątkowością niejedno wydarzenie. To dodatkowy biznes, na który zawsze znajdą się klienci.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
7°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1035 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1046 hPa

Mimo iż utarło się, że klasyczne samochody to domena krezusów, to jednak nie tylko dla nich są one zarezerwowane. Mając już kilkanaście tysięcy złotych, można spróbować swoich sił w branży motoryzacyjnej i zakupić na początek tzw. youngtimera. Jest to samochód w pełni sprawny, wyprodukowany w latach 80. XX w., który zgodnie z obowiązującymi przepisami ma już minimum 25 lat i może zdobyć status pojazdu zabytkowego. Oprócz tego pojazd powinien mieć zachowane chociaż 75% części oryginalnych. Potrzebna jest jeszcze w tym zakresie opinia rzeczoznawcy (źródło: http://poznan.wuoz.gov.pl/pojazdy-zabytkowe-i-kolekcjonerskie).

Inwestycja ubezpieczona

Zakupione auto musi przejść przegląd techniczny (wystarczy jeden na cały okres użytkowania pojazdu) oraz zostać objęte ochronną polisą. Ubezpieczenia wiekowych aut oferuje tylko część firm. Przykładowe polisy classic car insurance znaleźć można np. na stronie firmy Lancaster Insurance. Ukłonem w stronę właścicieli zabytkowych pojazdów jest z pewnością to, że mogą oni ubezpieczenie wykupić tylko na okres, w którym będą korzystać z auta, czyli np. miesiąc (minimum), pół roku, rok itd. Warto poza OC skorzystać także z AC i NNW, dzięki czemu uszkodzenia poniesione m.in. z tytułu różnych zdarzeń losowych będzie można pokryć z tych pieniędzy. Uwzględnić należy także ewentualne koszty związane z garażowaniem, remontami czy bieżącą konserwacją.

Nie tylko w garażu

Samochody zabytkowe czy kolekcjonerskie nie muszą stacjonować tylko w garażu i cieszyć oko swoich właścicieli. Będąc sprawnymi do jazdy, z ważnym przeglądem technicznym i wspomnianym ubezpieczeniem, mogą stanowić dodatkowe źródło korzyści. Najpopularniejszą formą zarobkową jest wynajem klasyków na wesela lub inne imprezy okolicznościowe. Uzyskane przychody pomagają pokryć koszty poniesione na polisie ubezpieczeniowej czy samej eksploatacji auta. Stawki wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu) za kilka godzin pracy.

Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na taką dodatkową działalność, musi się liczyć z tym, że auto może być narażone na różne usterki. Wartość często eksploatowanego pojazdu może przez to spaść w porównaniu do bliźniaczych egzemplarzy stacjonujących w garażu.

Reklama