Reklama
Reklama

Mieszkańcy zaniepokojeni opóźnieniami na budowie poznańskiego odcinka trasy S5. W proteście zablokują krajową "piątkę"

fot. GDDKiA / archiwum
fot. GDDKiA / archiwum

Według mieszkańców już od kilku miesięcy na placu budowy poznańskiego odcinka trasy S5 Poznań - Wronczyn nic się nie dzieje. 22 czerwca zamierzają wyrazić swój protest - przez dwie godziny zablokowana będzie droga krajowa nr 5 w miejscowości Zamysłowo.

Przypomnijmy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowym odcinkiem trasy S5 kierowcy mieli pojechać już w listopadzie 2017 roku, ale wiosną ubiegłego roku włoskie konsorcjum Toto Construzioni Generali i Vianini Lavori (wykonawca) wystąpiło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o przesunięcie terminu zakończenia robót. Wówczas termin ukończenia prac został przesunięty na maj 2018 roku. Już jednak w styczniu pojawiły się jednak obawy, czy wykonawca w tym czasie zdąży zakończyć prace. W połowie maja obawy okazały się faktem. Zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi około 70 proc. Ze względu na zaistniałą sytuację termin oddania prac znów został przesunięty o pół roku - mają się one zakończyć w czwartym kwartale 2018 roku - mówiła w połowie maja w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiej GDDKiA.Obecnie trwają rozmowy z Toto Costruzioni Generali na temat kontynuacji budowy drogi - dodała.

Od kilku dni dochodzą do nas niepokojące informacje od mieszkańców. Na budowanym odcinku S5 Poznań - Wronczyn na tym odcinku od lutego nic się nie dzieje, a konsorcjum Toto podobno zwija wszystkie sprzęty kontenery i opuszcza plac budowy - pisze nasz czytelnik.

W związku z sytuacją mieszkańcy postanowili zorganizować protest. Wraz z wieloma mieszkańcami i osobami poruszającymi się po wyżej wymienionej drodze jestem zaniepokojony zbyt wolnym tempem prac oraz nieudolnością lokalnego oddziału GDDKiA - pisze kolejny czytelnik. Akceptowanie przez GDDKiA wniosków o przedłużenie terminu ukończenia inwestycji, gdy wykonawca prac nie rokuje, że dochowa terminów (kilkakrotne przekładanie oddania drogi do użytku) uważam za działanie na szkodę lokalnej społeczności oraz osób podróżujących. Nadmienię jeszcze, że każde opóźnienie oddania do użytku ww. odcinka skutkuje zwiększonymi problemami w niedalekiej przyszłości i paraliżem komunikacyjnym z powodu planowanych inwestycji drogowych, które wkrótce mają się rozpocząć na drogach dojazdowych bądź głównych względem DK5 - dodaje. Informuję również, że na dzień 22 czerwca br. planowany jest protest mieszkańców Gminy Stęszew, którzy zniechęceni brakiem wyraźnych postępów na budowie planują blokować DK5 w miejscu planowanego końca budowanego odcinka w miejscowości Wronczyn - kończy.

Do Urzędu Miejskiego Gminy Stęszew wpłynęło zgłoszenie zgromadzenia, mającego odbyć się 22 czerwca 2018 r., od godziny 18.00, wmiejscowości Zamysłowo (przejście dla pieszych na drodze krajowej nr 5). Planowane zakończenie- godz. 20.00. Organizatorem zgromadzenia są mieszkańcy sołectw Będlewo iWronczyn. Celem jest protest przeciwko wstrzymaniu prac na budowie drogi ekspresowej S5, na odcinku Głuchowo- Wronczyn. Wszczególności przeciwko niedotrzymaniu przez Wykonawcę oraz GDDKiA terminów zamknięcia skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 431 zdrogą krajową nr 5 - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu Gminy Stęszew.

Czekamy na komentarz GDDKiA w tej sprawie.

Przypomnijmy. 16-kilometrowy odcinek trasy S5 między Poznaniem i Wronczynem to przedłużenie zachodniej obwodnicy Poznania, dzięki któremu odciążone zostaną m.in. Komorniki. Umowę na budowę odcinka podpisano w lipcu 2015 roku i opiewa na blisko 530 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro