Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

40 milionów na wielkopolskie drogi. Najwięcej dostaną Kaczory i Kalisz

j
czwartek, 14.06.2018 r.
godz. 08.30
j | czwartek, 14.06.2018 r., godz. 08.30
40 milionów na wielkopolskie drogi. Najwięcej dostaną Kaczory i Kalisz
fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

W ramach Rządowego  Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej województwo wielkopolskie otrzymało na wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej aż 40,27 mln zł.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ogłosił, które samorządy otrzymają dofinansowanie w ramach rządowego programu.Z ponad 200 złożonych do wojewody wniosków na liście podstawowej znalazły się aż 44 zadania z 42 samorządów. Natomiast na rezerwowej jest ich 12. Dofinansowanie sięga od 49 do 80 proc. wartości inwestycji. Dzięki rządowemu wsparciu zyskają szczególnie mniejsze samorządy.

Niski poziom rozwoju infrastruktury drogowej, w szczególności na poziomie lokalnym, stanowi poważną barierę w rozwoju przedsiębiorczości i mobilności na rynku pracy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na codzienne życie mieszkańców. Mam świadomość, jak ważne dla lokalnych społeczności są to inwestycje, dlatego nasz rząd tylko w tym roku łącznie na budowę dróg w Wielkopolsce przeznaczył ponad 100 mln zł. Ta kwota to realna pomoc dla samorządów, które najlepiej znają swoje potrzeby. Zależy nam na tym, by to dofinansowanie pomogło w dużej mierze małym gminom, tym biedniejszym, które zasługują na lepszy dostęp do inwestycji, a w rezultacie szans rozwojowych - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Budowanie listy zadań oparłem o założenia i cele Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, biorąc pod uwagę zrównoważony rozwój terytorialny. Dokonaliśmy analiz, opierając się na przykład na wskaźniku peryferyjności czasowej, który określa stopień dostępności przestrzennej do ośrodków miejskich - dodaje wojewoda.

Realizacja inwestycji z listy podstawowej pozwoli na budowę, przebudowę, remont ponad 44 km dróg gminnych i powiatowych oraz ponad 22 km ciągów pieszych i rowerowych. Potencjalnie ułatwi również dojazd do prawie 800 ha terenów inwestycyjnych (nowych i istniejących) – informuje Anna Czuchra,Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Wśród gmin na największe dofinansowanie mogą liczyć Kaczory (2,4 mln zł), Czerwonak (2 mln zł), Rawicz (1,8 mln zł) i Szczytniki (1,3 mln zł). Wśród powiatów największa kwota trafi do powiatu poznańskiego (3,3 mln zł), gnieźnieńskiego (2,4 oraz 1,3 mln zł) czy ostrowskiego (1,6 mln zł). Natomiast wśród miast na prawach powiatu na dofinansowanie mogą liczyć Kalisz (2,4 mln zł), Poznań (1,1 mln zł) czy Leszno (1 mln zł). Środki rozdysponowane przez wojewodę trafią również do Pleszewa, Kazimierza Biskupiego, Puszczykowa, Margonina, Obrzycka, Czarnkowa, Sulmierzyc, Opatówka, Perzowa czy Trzcianki.

Z kolei na liście rezerwowej znalazło się 12 samorządów, w tym takie gminy jak: Kobyla Góra, Września, Mosina, Czempiń, Dopiero, Wolsztyn czy Kleszczewo. A wśród powiatów na liście rezerwowej są powiaty pleszewski i kaliski.

Reklama