Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Parking na targach nie powstanie na terenie kirkutu. W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z rabinem

BS
środa, 13.06.2018 r.
godz. 18.30
BS | środa, 13.06.2018 r., godz. 18.30
Parking na targach nie powstanie na terenie kirkutu. W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z rabinem

Wielopoziomowy parking na kilkaset aut miał stanąć na terenie pomiędzy ulicą Głogowską a Śniadeckich. Problemem okazał się jednak dawny cmentarz żydowski, który w tym miejscu istniał do II Wojny Światowej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O planach budowy parkingu na terenie MTP pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Już w kwietniu informowaliśmy też, że przeciwko protestuje społeczność żydowska - Dla Żydów największą świętością tak naprawdę jest cmentarz żydowski. Tam zmarli czekają na Mesjasza i tutaj jest wielkie rozczarowanie rabinów z całego świata. Ja błagam władze żeby zastanowiły się, czy ten parking na 400 miejsc jest tego wart – mówiła wówczas Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

W sprawę włączył się też Komitet dla Zachowania Cmentarzy Żydowskich z Londynu. W środę w poznańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła Alicja Kobus, prezydent Jacek Jaśkowiak, prezes zarządu MTP Przemysław Trawa oraz przedstawiciel londyńskiego komitetu rabin Berysz Rosenberg. Efektem spotkania jest porozumienie - Podczas spotkania omówiono sprawę lokalizacji nadziemnego parkingu na terenie MTP, który pierwotnie planowany był na terenie zniszczonego przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej cmentarza żydowskiego. W wyniku przeprowadzonych rozmów ustalono nową lokalizację inwestycji. Parking będzie mieścił się poza granicami cmentarza żydowskiego. Rozpatrywano również wybudowanie ewentualnego pasażu, łączącego nowy parking z Poznań Congress Center, umieszczonego nie mniej niż dwa metry nad ziemią - czytamy w komunikacie uzgodnionym przez wszystkie strony spotkania.

Reklama