Reklama
Reklama

Masz samochód elektryczny? Za parkowanie w strefie nie zapłacisz, ale... dostaniesz wezwanie

fot. ZDM
fot. ZDM

Niemiła niespodzianka może czekać kierowców chcących skorzystać z prawa do bezpłatnego pozostawienia samochodu w strefie płatnego parkowania.

Teoretycznie od 22 lutego obowiązują przepisy zwalniające posiadaczy pojazdów elektrycznych z opłat za parkowanie w strefie. Problem w tym, że ustawodawca nadal nie określił w jaki sposób mają być oznakowane takie pojazdy.

To stwarza poważne zamieszanie, bo z zewnątrz takie pojazdy wyglądają zwykle jak napędzane tradycyjnym paliwem. Jest szansa, że odpowiednie rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca, ale do tego momentu problem będzie istnieć.

- W związku z brakiem oznakowania pojazdów uprawnionych do korzystania z przywilejów mogą się pojawiać sytuacje, że kontrolerzy SPP wystawią raport-wezwanie do zapłaty z tytułu nieopłaconego postoju w strefie płatnego parkowania. Kontrolerzy nie dysponują bowiem narzędziami do wizualnej identyfikacji zaparkowanego pojazdu jako elektrycznego. Po wniesieniu reklamacji wezwania - raporty do zapłaty są anulowane - informuje poznański Zarząd Dróg Miejskich.

W celu uniknięcia podobnych sytuacji można zgłosić się do wydziału parkowania ZDM (ul. Pułaskiego 9) z dowodem rejestracyjnym samochodu elektrycznego. Na tej podstawie zostanie dokonany wpis do ewidencji pojazdów zwolnionych z opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro