Reklama

Matki z czwórką dzieci dostaną emeryturę. Nawet bez jednego dnia pracy

Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com
Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Od 1 stycznia 2019 roku przyznawana ma być tzw. "matczyna emerytura".

Zapowiedziała to w telewizji Polsat News wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło. - My dotrzymujemy słowa. Wywiązywałam się zawsze ze swoich zobowiązań. W tej chwili jest przygotowywany projekt ustawy. Jesienią trafi do parlamentu, po przyjęciu przez rząd. To jest wystarczający czas, żeby można było te zasady wprowadzić - mówiła polityk.
Minimalna emerytura, wynosząca obecnie 1029,80 zł, ma być przyznawana kobietom, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie muszą one jednak odprowadzać wcześniej składek. Jeśli przepracowały np. 5 z wymaganych 20 lat, to budżet państwa dołoży różnicę.
Teoretycznie możliwe jest także, że kobieta przez całe życie nie przepracuje zawodowo ani jednego dnia lub będzie zatrudniona np. na nieoskładkowanej umowie. Wówczas także otrzyma minimalną emeryturę, ale warunek pozostaje niezmienny: urodzenie i wychowanie czwórki dzieci.
Politycy nie sprecyzowali do tej pory ile będzie kosztować nowy program. Nie wiadomo również co z matkami, które spotka życiowa tragedia, np. przedwczesna śmierć dziecka .

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
25.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro