Reklama
Reklama

Miliardy dolarów od... amerykańskiej armii. Głowna siedziba instytucji zarządzającej tymi środkami mieści się w Poznaniu

fot. Jakub

Aż 4,7 miliarda dolarów planują wydać w Europie w 2018 r. Amerykanie. Większość z tych środków ma trafić do Polski.

Armia Stanów Zjednoczonych jest obecna w Polsce w związku z tzw. Europejską Inicjatywą Odstraszania (EDI), powołaną do życia w obliczu rosnącej agresji Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i aneksji Krymu. Prócz fizycznej obecności, Amerykanie planują też duże inwestycje w naszym kraju i przeznaczyli na to pokaźne fundusze. Zapis w umowie SOFA, podpisanej przez prezydentów RP i USA, na mocy której Amerykanie zobowiązali się do "wspierania lokalnej przedsiębiorczości" są szansą dla polskich firm.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


Główną siedzibą jednostki Mission Command Element jest Poznań i to stąd koordynowane są działania amerykańskich wojsk w Europie. Wcześniej stacjonowała ona w Baumholder w Niemczech. To tutaj będą więc też podejmowane decyzje odnośnie podziału środków. - To szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o realizację zleceń dla rządu Stanów Zjednoczonych - mówi Tomasz Kołomyjski prezes firmy CommsBlack, która jako jedyna zajmuje się pozyskiwaniem kontraktów amerykańskich dla rodzimych firm.

Amerykanie, wszędzie gdzie stacjonują, będą inwestować - w związku z czym na spory zastrzyk może liczyć wielkopolski Powidz, gdzie planowane jest znaczne rozbudowanie bazy wojskowej. Duże fundusze trafią też do Poznania, wszak to w stolicy Wielkopolski mieści się główna kwatera wojsk USA w Polsce. Na sam remont budynku przy ul. Bukowskiej przeznaczono 5-10 milionów dolarów.

W bieżącym roku Amerykanie planują wydać w ramach inicjatywy EDI 4,7 miliarda dolarów. W 2019 r. ta suma ma być jeszcze większa i wynieść 6,5 miliarda dolarów. Lwia część z tej puli trafi do Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro