Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Miliardy dolarów od... amerykańskiej armii. Głowna siedziba instytucji zarządzającej tymi środkami mieści się w Poznaniu

sw
poniedziałek, 11.06.2018 r.
godz. 18.57
sw | poniedziałek, 11.06.2018 r., godz. 18.57
Miliardy dolarów od... amerykańskiej armii. Głowna siedziba instytucji zarządzającej tymi środkami mieści się w Poznaniu
fot. Jakub

Aż 4,7 miliarda dolarów planują wydać w Europie w 2018 r. Amerykanie. Większość z tych środków ma trafić do Polski.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Armia Stanów Zjednoczonych jest obecna w Polsce w związku z tzw. Europejską Inicjatywą Odstraszania (EDI), powołaną do życia w obliczu rosnącej agresji Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i aneksji Krymu. Prócz fizycznej obecności, Amerykanie planują też duże inwestycje w naszym kraju i przeznaczyli na to pokaźne fundusze. Zapis w umowie SOFA, podpisanej przez prezydentów RP i USA, na mocy której Amerykanie zobowiązali się do „wspierania lokalnej przedsiębiorczości” są szansą dla polskich firm.

Główną siedzibą jednostki Mission Command Element jest Poznań i to stąd koordynowane są działania amerykańskich wojsk w Europie. Wcześniej stacjonowała ona w Baumholder w Niemczech. To tutaj będą więc też podejmowane decyzje odnośnie podziału środków. - To szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o realizację zleceń dla rządu Stanów Zjednoczonych – mówi Tomasz Kołomyjski prezes firmy CommsBlack, która jako jedyna zajmuje się pozyskiwaniem kontraktów amerykańskich dla rodzimych firm.

Amerykanie, wszędzie gdzie stacjonują, będą inwestować - w związku z czym na spory zastrzyk może liczyć wielkopolski Powidz, gdzie planowane jest znaczne rozbudowanie bazy wojskowej. Duże fundusze trafią też do Poznania, wszak to w stolicy Wielkopolski mieści się główna kwatera wojsk USA w Polsce. Na sam remont budynku przy ul. Bukowskiej przeznaczono 5-10 milionów dolarów.

W bieżącym roku Amerykanie planują wydać w ramach inicjatywy EDI 4,7 miliarda dolarów. W 2019 r. ta suma ma być jeszcze większa i wynieść 6,5 miliarda dolarów. Lwia część z tej puli trafi do Polski.

 

Reklama