Reklama
Reklama

Duże podwyżki dla funkcjonariuszy SOP. Inni mundurowi czują się oszukani

fot. PAP/Tomasz Gzell

Funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa praktycznie z dnia na dzień przyznano wysokie podwyżki.

SOP powstało po likwidacji Biura Ochrony Rządu. Teoretycznie służący w nowej formacji mieli otrzymywać wyższe wynagrodzenia. Jak informuje "Rzeczpospolita", rzeczywistość wygląda inaczej. Choć zwiększono budżet, to przez rozszerzenie obowiązków (podsłuchy, analityka, ochrona obiektów) SOP musiało zatrudnić wielu nowych funkcjonariuszy.
W efekcie doświadczeni pracownicy otrzymali pensje o 1-1,5 tys. zł niższe. Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wypowiedzenia z pracy złożyło 90 osób.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych kilka miesięcy temu zaproponowała 650 zł podwyżki dla wszystkich mundurowych: policjantów, strażaków, funkcjonariuszy SOP czy strażników granicznych. MSWiA stwierdziło jednak, że nie ma na to środków.

Mimo to 5 czerwca opublikowano rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego przyznające funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa 1036 zł podwyżki. To oburzyło innych mundurowych. "SOPowcy" otrzymują obecnie co najmniej 6 tysięcy złotych pensji i są najlepiej wynagradzaną formacją, podobnie jak straż marszałkowska. Z kolei policjanci mogli liczyć w tym roku maksymalnie na 157 zł podwyżki, która i tak nie objęła wszystkich funkcjonariuszy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro