Reklama

Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

10 czerwca od samego rana na czterech trasach pojadą pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy 10 czerwca pociągi wyjadą na cztery linie, łączące Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 - 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem. Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze - informują miejscy urzędnicy.

Wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM. Pociągi będą obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. PKM obsługiwany będzie przez następujące pociągi: SA 132, SA 134, SA 139, EN 57 AKW, EN 57 AL. oraz EN 76 zwany również Elfem. Pierwsze trzy typy pociągów pojadą na trasach do Grodziska Wielkopolskiego i Wągrowcem, natomiast tabor typu EN będzie kursował między Poznania a Nowym Tomyślem oraz Jarocinem. W zależności od typu pociągów będą mogły one pomieścić od 206 do 449 pasażerów - dodają miejscy urzędnicy. .

Rozkład jazdy znaleźć można tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro