Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 0
Reklama

Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

j
sobota, 9.06.2018 r.
godz. 17.00
j | sobota, 9.06.2018 r., godz. 17.00
Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna
fot. Włodzimierz Hoppel

10 czerwca od samego rana na czterech trasach pojadą pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak już wielokrotnie informowaliśmy 10 czerwca pociągi wyjadą na cztery linie, łączące Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 - 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie.

Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem. Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze – informują miejscy urzędnicy.

Wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM. Pociągi będą obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. PKM obsługiwany będzie przez następujące pociągi: SA 132, SA 134, SA 139, EN 57 AKW, EN 57 AL. oraz EN 76 zwany również Elfem. Pierwsze trzy typy pociągów pojadą na trasach do Grodziska Wielkopolskiego i Wągrowcem, natomiast tabor typu EN będzie kursował między Poznania a Nowym Tomyślem oraz Jarocinem. W zależności od typu pociągów będą mogły one pomieścić od 206 do 449 pasażerów – dodają miejscy urzędnicy. .

Rozkład jazdy znaleźć można tutaj.

Reklama