Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 5
Reklama

Uwaga! Wszystkie dzienne linie autobusowe w Poznaniu zmienią numerację

j
czwartek, 7.06.2018 r.
godz. 14.50
j | czwartek, 7.06.2018 r., godz. 14.50
Uwaga! Wszystkie dzienne linie autobusowe w Poznaniu zmienią numerację
fot. ZTM

Zmiany będą wprowadzane na wszystkich liniach dziennych organizowanych przez ZTM wraz z początkiem nowego roku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1028 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1026 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1016 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Od 2019 roku poznańskie autobusy będą miały trzycyfrowe numery linii. Dzięki zmianom system ma być bardziej przejrzysty, czytelny i zrozumiały nie tylko dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale i dla przyjezdnych. Zgodnie z tym, po terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny – numery 500-599. „Sześćsetki”  kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), „siedemsetki” – w gminach Komorniki, czy Dopiewo, natomiast „osiemsetki” – w gminach  Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dla gminy Suchy Las zarezerwowano numery 900-999 – informuje ZTM.

Do zakończenia procesu wprowadzania nowego systemu numeracji linii pozostało przenumerowanie miejskich linii autobusowych na trzycyfrowe. Rewolucji jednak nie będzie. Zależy nam bowiem na tym, aby nowy system był czytelny dla wszystkich, a jednocześnie, aby nie dezorientował pasażerów, którzy przyzwyczaili się do obecnej numeracji – tłumaczy Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. Głównym celem wprowadzanego od kilkunastu lat systemu numeracji linii jest zintegrowanie oraz zwiększenie przejrzystości systemu transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej – dodaje.

Powodem zmian jest też fakt, że e względu na coraz większą liczbę linii autobusowych, których numery coraz bardziej zbliżają się do obecnie wykorzystywanego zakresu numeracji linii tramwajowych. Po tym, jak nowy system wejdzie w życie będzie można uporządkować numerację linii tramwajowych.

Zmiana numeracji nie odbędzie się w ciągu jednego dnia. W celu ograniczenia kosztów tabliczki z rozkładami jazdy na przystankach będą wymieniane stopniowo, sukcesywnie będzie następowało „przenumerowanie” pojazdów. Co istotne, jednocześnie wprowadzone w życie zostaną inne przedsięwzięcia: Nowe rozkłady jazdy nie tylko będą zawierały nową numerację - wykorzystana zostanie na nich większa czcionka, czytelniejsza dla osób starszych i mających słabszy wzrok. Wymiana numerów linii na przystankach zostanie natomiast połączona ze zmianą ich wzoru na zgodny z nowym Systemem Informacji Miejskiej – informuje ZTM. Zakładany etap przejściowy, w trakcie którego będą równolegle funkcjonować oba systemy, może potrwać trzy-cztery miesiące – kończy.

Reklama