Reklama
Reklama

Radny Rozmiarek jednak nie zostanie odwołany z rady programowej Arsenału. Apeluje za to o większą kontrolę nad galerią

fot. wtk

Odwołania wywodzącego się z PiS Mateusza Rozmiarka domagał się dyrektor Arsenału oburzony jego interwencją w sprawie warsztatów, dotyczących aborcji.

Sytuacja między znajdującym się w radzie programowej galerii, Rozmiarkiem a jej dyrektorem, Markiem Wasilewskim, była napięta od kilku dni.Zarzewiem konfliktu stały się warsztaty, które odbyły się w Arenale, gdzie prezentowane były sposoby na dokonanie aborcji w domowych warunkach. Radny Prawa i Sprawiedliwości zaprotestował przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na - jego zdaniem - działanie kontrkulturowe i sprzeczne z elementarnym wychowaniem kulturalnym. Dyrektor Wasilewski w odpowiedzi zażądał dymisji Rozmiarka, argumentując, że ten nie wnosi do galerii nic pozytywnego i jest politycznym awanturnikiem oraz kontrolerem.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Jednak, jak powiedział Radiu Poznań, które nagłośniło sprawę, zastępca prezydenta ds. kultury, Jędrzej Stolarski: - To rada miasta oraz Komisja Kultury wybiera swojego przedstawiciela, a potem rada miasta wybrała radnego Rozmiarka. W naszym mieście każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. W Poznaniu na pewno nie będzie cenzury: nie cenzurujemy artystów, więc tym bardziej nie będziemy cenzurować radnych miasta Poznania - twierdzi Stolarski. W podobnym tonie wypowiada się także prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jednak oburzenie reakcją Rozmiarka zatacza coraz szersze kręgi. Pod listem pomstującym na reakcję Radia Poznań i Telewizji Polskiej widnieje już ponad 400 podpisów. - Nie zgadzamy się na demonizowanie radykalnych narzędzi artystycznych, jakimi posługują się współcześni artyści - mówi treść listu. Jego autorzy nazywają warsztaty dotyczące samodzielnego wykonywania aborcji wyrazem artystycznym i jest to tłumaczenie, nie do końca zbieżne z tym, co o warsztatach mówi dyrektor Wasilewski, który twierdzi, że były one raczej wykładem o historii ginekologii.

Radny Rozmiarek pozostawszy w radzie programowej galerii domaga się większej kontroli nad tym, jak wydawane są przez nią publiczne pieniądze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro