Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 -3
Reklama

Kilkudziesięciu repatriantów zamieszka w Środzie Wielkopolskiej

j
czwartek, 31.05.2018 r.
godz. 12.22
j | czwartek, 31.05.2018 r., godz. 12.22
Kilkudziesięciu repatriantów zamieszka w Środzie Wielkopolskiej

W przyszłym tygodniu Środa Wielkopolska przyjmie blisko osiemdziesięciu repatriantów ze wschodu. Wszyscy zamieszkają w specjalnym ośrodku utworzonym w budynku po byłym hotelu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1023 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1031 hPa
POJUTRZE
pogoda
13°C 1031 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Będzie to drugi ośrodek adaptacyjny w Polsce - pierwszy działa w Pułtusku i przyjmuje osoby, które chcą zamieszkać na wschodzie kraju. Do Środy Wielkopolskiej przyjadą potomkowie osób wysiedlonych na teren ZSRR, obecnie zamieszkujące w Kazachstanie, Rosji, na Ukrainie i w Gruzji- docelowo będzie to 120 osób.

Ośrodek w Środzie Wielkopolskiej powstał w budynku po byłym hotelu. Niedawno kupił go średzki szpital. Repatrianci będą mogli mieszkać w ośrodku przez pół roku. Przez ten czas będą mieli zapewniony dach nad głową i wyżywienie. Przejdą procedurę nadania obywatelstwa, spolszczenia imion i nazwisk, otrzymają paszporty. Obowiązkowo podejmą naukę języka polskiego, dzieci pójdą do szkół, a dorośli na kursy zawodowe. Za wszystko płaci Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach programu „Rodak”.

Placówkę będzie prowadziło lokalne stowarzyszenie EDU XXI. Zapewniamy naukę języka polskiego, naukę historii o Polsce, szkolenia zawodowe – wylicza Beata Szerement, Stowarzyszenie EDU XXI. Urzędnicy z kolei pomogą w załatwieniu niezbędnych formalności.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama