Reklama

Park Rataje zmienia się z dnia na dzień. "Z roku na rok będzie coraz piękniejszy"

fot. UMP

Choć park nadal jest placem budowy miejscy urzędnicy informują, że zagospodarowane jest już 70 procent terenu.

Jesteśmy w trakcie procesu budowlanego. Dotyczy to nie tylko części roślinnej, ale też infrastruktury - zauważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Park Rataje żyje, zmienia się z dnia na dzień. Stopniowo dodawane są kolejne elementy - tak, aby jego przestrzeń jak najlepiej służyła mieszkańcom miasta - dodaje.

Zastępca prezydenta zaznacza też, że budowa parku to proces postępujący. Mieliśmy tego przykład przy parku w Starym Korycie Warty. Początkowo mieszkańcy mieli uwagi, że park w Starym Korycie jest zbyt ubogi. Docierały do nas głosy, że jest tam za mało zieleni. Jednak drzewa i krzewy dorastają, dając coraz więcej cienia. Zieleni przybywa. Park Rataje także z roku na rok będzie coraz piękniejszy - podkreśla Maciej Wudarski.

W parku na Ratajach postępy są już widoczne gołym okiem. Park podzielony jest na 9 obszarów. Największe cztery z nich, obejmujące ok. 70 proc. powierzchni całego parku, są już gotowe. Pierwszy obszar ciągnie się wzdłuż ulicy Kruczej, gdzie posadzono już rośliny, zbudowano ścieżki piesze i drogę rowerową. Drugi duży fragment parku znajduje się w środku osiedla Jagiellońskiego, gdzie przygotowano tzw. zakątki ciszy - miejsca, w których można spokojnie wypocząć. Gotowy jest też plac centralny, gdzie zbudowano fontannę i stworzono miejsca wypoczynku oraz aleja Drzew Pamięci - tam posadzono szpalery drzew i zaprojektowano rekreacyjne placyki z ławeczkami, stolikami do szachów i gry w chińczyka - wyliczają miejscy urzędnicy. Gotowa jest już także część ogrodu zmysłów - czyli miejsca ze strefą wypoczynkową i rekreacyjną z interaktywnym pacem zabaw, polaną piknikową i dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Natomiast prace nad mającym znaleźć się parku skansenem Średzkiej Kolei Powiatowej prowadzone są nadal.

W parku nie zabraknie też zieleni. Nasadzone zostanie 487 drzew, prawie 20 tysięcy krzewów, ponad 80 tysięcy bylin, setki traw oraz wiele innych roślin. - Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców. Jeżeli w przyszłości okaże się, że poznaniacy preferują mniej nasłonecznione, a bardziej zacienione miejsce, będzie można dokonać korekty w projekcie budowlanym - wyjaśnia Maciej Wudarski. W tym temacie mieszkańcy powinni jednak wypowiedzieć się już na etapie użytkowania. Może okazać się, że plac będzie miejscem koncertów i kiermaszy, do organizacji których potrzebna jest przestrzeń. Jeżeli jednak mieszkańcy uznają, że potrzeba jest więcej zieleni, na pewno postaramy się spełnić ich oczekiwania - dodaje zastępca prezydenta.

W parku stanęło około 100 ławek. Osoby, które wolą cień, na pewno go w parku znajdą. Być może jednak na placu będą przebywać miłośnicy kąpieli słonecznej, którzy będą mieli inne oczekiwania - mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Inwestycja nie została zakończona. W momencie, gdy postawimy kropkę nad i, Zarząd Zieleni Miejskiej będzie miał wyegzekwowane wszelkie uwagi na etapie inwestycyjnym. Nikt nie odbierze inwestycji z usterkami - dodaje.

Budowa Parku Rataje to koszt ponad 21 mln zł - z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne, które Poznań otrzymał za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro