Reklama
Reklama

Park Rataje zmienia się z dnia na dzień. "Z roku na rok będzie coraz piękniejszy"

fot. UMP
fot. UMP

Choć park nadal jest placem budowy miejscy urzędnicy informują, że zagospodarowane jest już 70 procent terenu.

Jesteśmy w trakcie procesu budowlanego. Dotyczy to nie tylko części roślinnej, ale też infrastruktury - zauważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Park Rataje żyje, zmienia się z dnia na dzień. Stopniowo dodawane są kolejne elementy - tak, aby jego przestrzeń jak najlepiej służyła mieszkańcom miasta - dodaje.

Zastępca prezydenta zaznacza też, że budowa parku to proces postępujący. Mieliśmy tego przykład przy parku w Starym Korycie Warty. Początkowo mieszkańcy mieli uwagi, że park w Starym Korycie jest zbyt ubogi. Docierały do nas głosy, że jest tam za mało zieleni. Jednak drzewa i krzewy dorastają, dając coraz więcej cienia. Zieleni przybywa. Park Rataje także z roku na rok będzie coraz piękniejszy - podkreśla Maciej Wudarski.

W parku na Ratajach postępy są już widoczne gołym okiem. Park podzielony jest na 9 obszarów. Największe cztery z nich, obejmujące ok. 70 proc. powierzchni całego parku, są już gotowe. Pierwszy obszar ciągnie się wzdłuż ulicy Kruczej, gdzie posadzono już rośliny, zbudowano ścieżki piesze i drogę rowerową. Drugi duży fragment parku znajduje się w środku osiedla Jagiellońskiego, gdzie przygotowano tzw. zakątki ciszy - miejsca, w których można spokojnie wypocząć. Gotowy jest też plac centralny, gdzie zbudowano fontannę i stworzono miejsca wypoczynku oraz aleja Drzew Pamięci - tam posadzono szpalery drzew i zaprojektowano rekreacyjne placyki z ławeczkami, stolikami do szachów i gry w chińczyka - wyliczają miejscy urzędnicy. Gotowa jest już także część ogrodu zmysłów - czyli miejsca ze strefą wypoczynkową i rekreacyjną z interaktywnym pacem zabaw, polaną piknikową i dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Natomiast prace nad mającym znaleźć się parku skansenem Średzkiej Kolei Powiatowej prowadzone są nadal.

W parku nie zabraknie też zieleni. Nasadzone zostanie 487 drzew, prawie 20 tysięcy krzewów, ponad 80 tysięcy bylin, setki traw oraz wiele innych roślin. - Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców. Jeżeli w przyszłości okaże się, że poznaniacy preferują mniej nasłonecznione, a bardziej zacienione miejsce, będzie można dokonać korekty w projekcie budowlanym - wyjaśnia Maciej Wudarski. W tym temacie mieszkańcy powinni jednak wypowiedzieć się już na etapie użytkowania. Może okazać się, że plac będzie miejscem koncertów i kiermaszy, do organizacji których potrzebna jest przestrzeń. Jeżeli jednak mieszkańcy uznają, że potrzeba jest więcej zieleni, na pewno postaramy się spełnić ich oczekiwania - dodaje zastępca prezydenta.

W parku stanęło około 100 ławek. Osoby, które wolą cień, na pewno go w parku znajdą. Być może jednak na placu będą przebywać miłośnicy kąpieli słonecznej, którzy będą mieli inne oczekiwania - mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Inwestycja nie została zakończona. W momencie, gdy postawimy kropkę nad i, Zarząd Zieleni Miejskiej będzie miał wyegzekwowane wszelkie uwagi na etapie inwestycyjnym. Nikt nie odbierze inwestycji z usterkami - dodaje.

Budowa Parku Rataje to koszt ponad 21 mln zł - z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne, które Poznań otrzymał za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro