Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 0
Reklama

Wielkopolscy rolnicy, weterynarze oraz myśliwi są zgodni, co do radykalnego odstrzału dzików. W kolejce także wilki

sw
poniedziałek, 28.05.2018 r.
godz. 17.46
sw | poniedziałek, 28.05.2018 r., godz. 17.46
Wielkopolscy rolnicy, weterynarze oraz myśliwi są zgodni, co do radykalnego odstrzału dzików. W kolejce także wilki
fot. Dagobert Kubis / Nadleśnictwo Pniewy

Powodem, dla którego uznano konieczność silnej redukcji populacji dzików, jest niebezpieczeństwo powrotu afrykańskiego pomoru świń, przenoszonego przez te zwierzęta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii 18 maja zorganizował spotkanie, na którym obecni byli także Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele Zarządów Okręgowych PZŁ z Wielkopolski. Spotkanie dotyczyło przypadków występowania w kraju ognisk afrykańskiego pomoru świń i sposobów zaradzenia jego dalszemu występowaniu.


Jak ustalili obecni, istnieje konieczność wprowadzenia odstrzału sanitarnego na terenie północnej i centralnej Wielkopolski. Nie wynika ona jednak z tego, że rozrost populacji dzików wymknął się spod kontroli, bo wielkopolskie koła łowieckie trzymają liczbę dzików ryzach. Planowany odstrzał ma być działaniem profilaktycznym, które ma na celu zapobieżenie pojawieniem się ASF-u wśród wielkopolskiej trzody chlewnej.

- Tylko na terenie działania Zarządu Okręgowego w Pile w miesiącu kwietniu pozyskano 1000 szt. dzików, a zaangażowanie myśliwych w redukcję pogłowia dzika jest bardzo duże. Na terenie południowej Wielkopolski, zgodnie z deklaracjami przedstawicieli PZŁ, dzika praktycznie nie ma. Został on radykalnie ograniczony na tym terenie
- mówi komunikat na stronie Wielkopolskie Izby Rolnictwa. Rolnicy przyjmują taki stan rzeczy z zadowoleniem, jednak domagają się szybszego zredukowania liczby dzików, do poziomu 0,1 osobnika na km² w całym województwie.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele izb byli zgodni także co do konieczności „odsunięcia” dzików od pasa autostrady A2, która jest najsłabszym punktem w ochronie Wielkopolski przed ASF, ze względu na bardzo duże natężenie ruchu, pozostawianie resztek pożywienia z różnych regionów kraju, które mogą stać się przyczyną zawleczenia wirusa do Wielkopolski. Podobne przypadki zanotowano chociażby w Czechach i na Węgrzech.

Prócz konieczności radykalnego odstrzału dzika, poruszono także temat wilków i ograniczenia ich populacji, która w północnej Wielkopolsce, zdaniem Sławomira Jaroszewicza, Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile, wymknęła się spod kontroli i zagraża nie tylko interesom rolników, ale także życiu ludzi.
 

Reklama