Reklama
Reklama

Zamieszki w poznańskiej galerii: skradziono obraz z podobizną Karola Marksa i wymalowano krzyże celtyckie

Skradziony obraz

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, w galerii Piec przy ulicy Mostowej.

"To był finisaż naszej wystawy. Już pod koniec imprezy, przed galerią Piec zebrało się 20 zamaskowanych osób. Weszli do środka, zerwali ze ściany obraz na którym była podobizna Karola Marksa, wymalowali sprayami krzyże celtyckie i uciekli z obrazem" - powiedział, Jakub Izydorczak, z kolektywu Młodzi Zdolni Seksowni. "Próbowaliśmy ich gonić, ale to nie miało sensu.Obraz ten powstał 1 maja, w święto pracy. Był pracą wspólną całego kolektywu i miał stawiać pytanie "kto to jest" - taki też był napis przy nim" - dodaje Izydorczak.

"Nie szacujemy strat finansowych, nie są one dla nas najważniejsze. Nie chcemy prowokować, chcemy rozmawiać o sztuce, z każdym, także środowiskiem, z którego wywodzą się sprawcy" - mówi Jakub Izydorczak w rozmowie z epoznan.pl.

Sprawą zajmuje się już policja. "Przyjęliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, ustalamy sprawców"- mówist.sierż. Marta Mróz z poznańskiej policji.

Kolektyw Młodzi Zdolni Seksowni to grupa artystów plastyków. W lutym było o nich głośno, gdy stworzyli mural na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu z napisem "wszyscy artyści to ch***, ale nie wszyscy ch*** to artyści". Na prośbę władz uczelni, hasło to zostało zamalowane.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro