Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Skrzydlate koło z brązu znów zdobi dach budynku Dworca Zachodniego

j
sobota, 26.05.2018 r.
godz. 13.30
j | sobota, 26.05.2018 r., godz. 13.30
Skrzydlate koło z brązu znów zdobi dach budynku Dworca Zachodniego

Skrzydlate koło wykonane z brązu po ponad 70 latach znów stanęło na dachu Dworca Zachodniego. To jeden z elementów remontu zabytkowego budynku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przedwojenny symbol kolejnictwa zniknął z dachu Dworca Zachodniego prawie 75 lat temu. Po wojnie pojawił się duplikat wykonany z betonu. Rekonstrukcję koła z brązu wykonał rzeźbiarz z Krakowa, na podstawie archiwalnych przedwojennych zdjęć. Wcześniej nad wejściem do dworca zamontowano – po renowacji – oryginalny zegar i napis.

Przypomnijmy, że modernizacja obiektu rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Nowy wygląd zyska wnętrze budynku, ale też jego zewnętrzna część. Będą tu m.in. nowe toalety, wymieniona zostanie instalacja, stolarka drzwiowa i okienna, a także zagospodarowany zostanie teren przed obiektem. Równocześnie dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się tutaj specjalne ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, a także tabliczki z napisami w systemie Braille’a. Zaplanowano również montaż pętli indukcyjnej dla osób niedosłyszących.

Remont budynku i konserwacja to koszt niemal 10 mln zł.

Reklama