Reklama
Reklama

10 czerwca ruszy kolej metropolitalna: na początek 4 trasy, docelowo 9

fot. Włodzimierz Hoppel

9 linii i składy kursujące co 30 minut - tak docelowo ma wyglądać Poznańska Kolej Metropolitalna.

To plany na 2021 rok. 10 czerwca, bo wtedy ruszy projekt, pociągi wyjadą na cztery linie, łączące Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W kolejnych latach do systemu dołączą składy jadące w kierunku Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA


- Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie - przekonują inicjatorzy.

PKM ma zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji zbiorowej i poprawić sytuację na drogach prowadzących do stolicy regionu. - Zapewnienie mobilności mieszkańcom Poznania i aglomeracji jest dla nas największym wyzwaniem. Ważna jest alternatywa dla przemieszczenia się samochodem. Ta kolej jest punktem wyjścia do dalszej współpracy całej aglomeracji, a te 4 linie to jest dopiero początek tej drogi, przed którą jesteśmy. Do roku 2021 roku mamy jeszcze sporo do zrobienia. Najważniejsze, że realizujemy te wszystkie zadania z korzyścią dla mieszkańców Poznania, poszczególnych gmin i powiatu - przekonywał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

W piątek odbyło się symboliczne otwarcie projektu. Przewozy w ramach PKM realizować będą Koleje Wielkopolskie.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
2.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro