Reklama

Miasto otwiera wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

fot. YouTube

Od 1 czerwca w Poznaniu funkcjonować będzie miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która jest wspólnym projektem władz miasta i Caritasu.

Ta informacja z pewnością ucieszy przede wszystkim seniorów, którzy nierzadko mają problemy z dostępem do sprzętu rehabilitacyjnego. Zwłaszcza w momencie, w którym przeciągają się procedury dotyczące przyznania dotacji, a osoby wymagające wsparcia, potrzebują go w trybie natychmiastowym.

- To pilotażowy projekt, przewidziany do realizacji do końca roku -
mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Myślimy o interwencyjnym wsparciu osób zamieszkujących Poznań, które ze względu na sytuację zdrowotną i materialną pilnie wymagają skorzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego.

Sprzęt rehabilitacyjny w tym przypadku oznacza m.in łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe i wodoodporne pokrowce, wózki, kule i laski inwalidzkie, balkoniki i chodziki oraz inhalatory. Będzie można je wypożyczyć na 3 miesiące po wpłaceniu jednorazowej kaucji zwrotnej. W ten sposób seniorzy dostaną szansę na dopełnienie wszystkich formalności koniecznych, by dostać dofinansowanie na kupno własnego wyposażenia. Jeśli nie zdołają oni w tym czasie zdobyć środków na zakup, będą mogli w drodze wyjątku wypożyczyć sprzęt z miejskiej wypożyczalni na pół roku.

Aby skorzystać z wypożyczalni niezbędne będzie aktualne zaświadczenie lekarskie, potwierdzające schorzenie i określające, jakiego dokładnie sprzętu potrzebuje chory. Zainteresowani ofertą wypożyczalni mogą zadzwonić do biura Poznań-Kontakt (tel. 61 646 33 44). Wszystkie formalności związane z odbiorem, zwrotem i korzystaniem z usługi odbywać się będą w siedzibie Caritas (ul. Rynek Wildecki 4a).

- Ważne jest zachowanie balansu. Poznań to miasto otwarte, nowoczesne, które dba o seniorów. Chodzi nie tylko o ofertę kulturalną i inne aktywności społeczne, ale też o kwestie zdrowotne - tłumaczy Monika Danelska, pomysłodawczyni projektu. - Dzięki dostępowi do specjalistów i rehabilitacji osoby starsze otrzymują szansę na powrót do zdrowia i odzyskanie własnej niezależności - dodaje radna PO, która o pieniądze na ten cel wnioskowała w poprawce do miejskiego budżetu.

Miejska wypożyczalnia sprzętu jest częścią programu Viva Senior, mającego ułatwić funkcjonowanie w mieście osobom starszym. Innymi elementami tego programu są m.in. Poznańska Złota Karta ze zniżkami dla seniorów, bezpłatna pomoc w naprawie drobnych usterek czy też 3 bezpłatne przejazdy taksówką w miesiącu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
41.97 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro