Reklama

Ryszard Ćwirlej powraca z kolejną częścią swojej neomilicyjnej opowieści kryminalnej

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W środę, 23 maja, odbyła się premiera najnowszej książki o przygodach poznańskich milicjantów z czasów PRL. Akcja “Masz to jak w banku" odbywa się w 1989 r. w trakcie obrad Okrągłego Stołu.

Cykl powieści kryminalnych rozpoczyna książka "Upiory spacerują nad Wartą". Ten tytuł można uznać nie tylko za inaugurację kryminalnej serii osadzonej w Poznaniu lat 80., ale również za początek nowego gatunku literackiego, czyli neomilicyjnego kryminału.

Ćwirlej swoje powieści osadza w świecie przedstawionym wiernie odwzorowującym realia PRL-u. Będący bohaterami jego książek milicjanci przejawiają różne postawy wobec ówczesnego systemu i pomimo bycia częścią aparatu władzy, nie są sympatykami socjalistycznego państwa. Ich perypetie i kryminalne intrygi, w których uczestniczą, są pretekstem do oddania klimatu panującego w Poznaniu przed blisko 30 laty.

Najnowsza książka z neomilicyjnej serii opowiada o transformacji, która miała miejsce w Polsce w 1989 r. "W powietrzu czuć powiew nadchodzących zmian. Ich pierwszym zwiastunem są pojawiający się na ulicach handlarze, którzy wprost z toreb, walizek i składanych stolików sprzedają deficytowe towary przywiezione z Zachodu. Jeszcze nikt o tym nie wie, ale za chwilę PRL rozsypie się jak domek z kart,a rządząca partia przestanie istnieć" - czytamy w notce prasowej wysłanej przez wydawnictwo.

Ryszard Ćwirlej, prócz pisania, zajmowałsię także dziennikarstwem i wykładaniem na uczelni. Jego powieść "Błyskawiczna wypłata" otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
68.72 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro