Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Sondaż preferencji politycznych kibiców. Na czele antysystemowcy, narodowcy i prawica

sw
środa, 23.05.2018 r.
godz. 17.21
sw | środa, 23.05.2018 r., godz. 17.21
Sondaż preferencji politycznych kibiców. Na czele antysystemowcy, narodowcy i prawica
fot. Tomasz Szwajkowski

Wyniki badania wskazują jasno, że gdyby o kształcie politycznej sceny decydowali kibice, zupełnie inaczej wyglądałby rozkład sił na niej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak nie trudno się domyślić, polityczne sympatie w środowisku kibicowskim przechylają się o wiele bardziej na prawo, niż dzieje się to w przypadku całego społeczeństwa. Aż 89 % ankietowanych w badaniu, przeprowadzonym przez Sport Analytics, oddałoby swój głos na stronnictwa uważane z różnych względów za prawicowe, czyli Kukiz’15, PiS, Ruch Narodowy a także Wolność Janusza Korwina-Mikke. Partie opowiadające się za wartościami liberalnymi i uważane za pro-brukselskie nie mogą zaś liczyć na duże poparcie kiboli. Platforma Obywatelska zanotowałaby wynik, który nie pozwoliłby jej nawet na przekroczenie progu wyborczego. Zresztą, nawet gdyby połączyła ona siły z innymi partiami opozycyjnymi, takimi jak PSL, .Nowoczesna, Razem i SLD - utworzony w ten sposób komitet również nie wszedłby do sejmu.

Co ciekawe, wśród polskich kiboli najbardziej popularnym stronnictwem nie jest wcale rządzący aktualnie PiS, ale ruch społeczny Kukiz’15, który mógłby liczyć na 30,4 % poparcia. Na uwagę zasługuje potężny skok, który zanotował Ruch Narodowy w stosunku do poprzednich badań przeprowadzanych przez sportanalytics.pl. Zarówno w sierpniu, jak i lutym ubiegłego roku  narodowcy mogli liczyć na poparcie nie przekraczające jednego procenta, teraz mogą cieszyć się 21,8 % głosów w środowisku kibicowskim. PiS zajmuje w tym zestawieniu dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 20,8 %. Na następnym miejscu znajduje się Wolność z 16 %, a piątą siłą, tyle że już z niespełna 4 % poparciem jest wspomniane PO.

Trochę inaczej wygląda to jeśli próbę badawczą zawęzimy do grona kibiców Kolejorza. Także w Poznaniu wygrywa Kukiz’15 z 28,4 %. Na drugim miejscu znajduje się Wolność z 27,4 %. Prawo i Sprawiedliwość wśród kiboli z Wielkopolski zajmuje trzecie miejsce, ale co ciekawe notuje tu lepszy wynik niż w całej kibicowskiej Polsce bo aż 23,8 %. Na czwartym miejscu znalazłby się Ruch Narodowy z wynikiem 6,5 %, na piątym zaś - podobnie jak w przypadku całego kraju - Platforma Obywatelska, jednak i w tym przypadku nie mogłaby ona liczyć na przekroczenie progu wyborczego (zaledwie 4,6 % poparcia). Pozostałe sympatie polityczne kibiców Lecha ulokowane są w partiach lewicowych - Razem notuje wynik 2,6 %, a SLD 1,6 %.

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-22 maja 2018 r na próbie 1292 kibiców piłkarskich, poprzez ankietę internetową. Link do badania dystrybuowano przez portal 12zawodnik.pl, a także sportanalytics.pl, czyli stronę agencji za nie odpowiedzialnej. Ze zgromadzonego materiału badawczego, liczącego 5 280 ankiet wylosowano próbę badawczą 1292 kwestionariuszy.

Reklama