Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Pasja jest najważniejsza!

REKLAMA
środa, 23.05.2018 r.
godz. 16.00
REKLAMA | środa, 23.05.2018 r., godz. 16.00

„Pasje zawodowe – budowanie pozytywnego wizerunku szkół branżowych” – to tytuł konferencji, jaką 22 maja 2018 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zorganizowało Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa

Powołane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu ma za sobą pierwszy rok działalności. Wtorkowe wydarzenie było doskonałą okazją do podsumowań i przedstawienia planów na przyszłość. 

Konferencję rozpoczęło uroczyste otwarcie, którego w imieniu Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego dokonała Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego są pierwszymi tego typu jednostkami w Polsce, a ich powołanie było konieczne, aby skutecznie wspomagać kształcenie zawodowe w całej Wielkopolsce. 

Swoją obecnością konferencję uświetniła Jadwiga Rotnicka, Senator RP oraz zagraniczni goście, reprezentujący: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą ZfA oraz Investor Center Uckermark GmbH. Wśród pozostałych uczestników obecni byli m.in. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, izb rzemieślniczych, cechów, przedsiębiorców, szkół podstawowych i branżowych z Wielkopolski.

W imieniu organizatorów wystąpił dr inż. Mariusz S. Kubiak, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Swoją prezentacją w krótki i syntetyczny sposób podsumował dorobek i osiągnięcia Centrum w pierwszym roku działalności oraz przedstawił planowane działania i przedsięwzięcia na najbliższą przyszłość. Podkreślił ogromny wkład pracy i zaangażowanie wszystkich pracowników Centrum w realizowane działania. 

Kolejnym punktem konferencji był panel wystąpień zagranicznych gości z Niemiec. Podkreślono w nim rolę nauczania języków obcych na terenach przygranicznych Niemiec i Polski. Zaprezentowano również działania podejmowane przez niemieckie władze regionalne i lokalne na rzecz promowania edukacji zawodowej i to już zaczynając od przedszkola. 

Pierwszą część konferencji zakończył akcent artystyczny w postaci mini recitalu Vitalija Kovalenki. 

Od oprawy artystycznej rozpoczęła się również drugą cześć konferencji. Na scenie wystąpili młodzi uzdolnieni artyści ze Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, a także muzyczny duet z Zespołu Szkół nr 3 im. H. Kołłątaja w Szamotułach, który zaprezentował autorski repertuar.

Po części artystycznej goście wysłuchali trzech wystąpień, które z różnych punktów widzenia wskazywały na konieczność orientacji zawodowej i praktycznej w edukacji na wszystkich jej poziomach.

Dr Hubert Paluch, Rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium zaprezentował wykład pt. „Pasja w pakiecie z dyplomem”, w którym zwrócił uwagę, że również na studiach brakuje praktycznego podejścia do prowadzenia zajęć. W efekcie czego uczelnie w Polsce opuszczają absolwenci, którzy swoją dziedzinę znają jedynie od strony teoretycznej, brakuje im praktyki.

O szansach i zagrożeniach szkolnictwa zawodowego na przykładzie swojej szkoły mówił Jacek Kucnerowicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Przedstawił największe problemy z jakimi zmaga się w codziennej pracy, a także sposoby za pomocą których próbuje sobie z nimi radzić. Dyrektor Kucnerowicz pochwalił się również jednym z absolwentów swojej szkoły – Tomaszem Drabem, aktualnym wicemistrzem świata we fryzjerstwie z Paryża w 2017. Wywołany wyszedł na scenę i w szczerym wystąpieniu przekonywał na swoim przykładzie, że pasja połączona z ogromną pracą prowadzą do sukcesu, a szkoła branżowa nie zamyka drogi do jego osiągnięcia, a wręcz przeciwnie – jest miejscem gdzie ta droga się zaczyna. 

Ten panel konferencji został zakończony wystąpieniem przedstawiciela pracodawców – właściciela firmy MdM druk pana Macieja Sierpińskiego. Nawiązał on do tworzenia klas patronackich, celem pozyskania ukierunkowanych zawodowo przyszłych pracowników, podkreślając po raz kolejny jak ważne jest rozwijanie swoich pasji. Opisał swoje zainteresowania nie tylko zawodowe, ale i artystyczne, związane z folklorem.

Konferencję zakończyło podsumowanie oraz zaproszenie na okolicznościowy tort.

www.cwrkdiz.poznan.pl

Reklama