Reklama
Reklama

Poznański Bałtyk Bryłą Roku!

fot. Porr
fot. Porr

Drugi raz z rzędu ten prestiżowy tytuł trafia do Poznania. Nie jest to wcale pierwsza nagroda, jaką otrzymali twórcy wieżowca, ale na pewno najważniejsza.

Za rok 2016 tytuł Bryły Roku przypadł odpowiedzialnym za realizację serwerowni Beyond. Tym razem trafił on w ręce autorów realizacji znajdującej się w samym centrum miasta, stającej się pomału ikoną Poznania. Wieżowiec, który w połowie 2017 r stanął przy rondzie Kaponiera, w samym centrum miasta, budził sporo kontrowersji wśród poznaniaków, jednak odbiór z jakim spotyka się w całym kraju musi budzić szacunek, nawet wśród najbardziej zagorzałych krytyków. Bałtyk zdążył już dostać tytuł "architektonicznej Miss Polski", przyznany przez użytkowników specjalistycznego forum SkyscryperCity. Zostałteż doceniony przez branżowe czasopismo TopBuilder, a także nominowany do architektonicznej nagrody Polityki. Wszystkie te laury jednak bledną w obliczu prestiżu plebiscytu na Bryłę Roku, którego wyniki ogłoszono w czwartek wieczorem.

Poznański wieżowiec otrzymał najwięcej, bo aż 2566 głosów. Na drugim miejscu znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 2422 głosami, a na trzecim - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które otrzymało 1826 głosów. Nagrodę Bryła Roku Jury otrzymali architekci z pracowni Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectes i Małeccy Biuro Projektowe za projekt drugiego w plebiscycie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalną nagrodą jury wyróżniono biuro toprojekt za realizację Przedszkola nr 4. w Żorach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro