Reklama
Reklama

Miasto ogłosiło przetarg na gruntowną przebudowę Ronda Rataje

fot. poznan.pl

Ruszył przetarg na wykonawcę prac projektowych i przebudowy układu komunikacyjnego na rondzie Rataje. Planowana na dwa lata budowa ma się zacząć w październiki przyszłego roku.

Modernizacja ronda Rataje nie będzie samym tylko odnowieniem nawierzchni i torowiska. Zmiany, które mają zajść na tym jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu, będą o wiele bardziej gruntowne. Zadanie, które stanie przed wykonawcą, wyłonionym w ogłoszonym właśnie przetargu, polegać ma na stworzeniu zintegrowanego węzła przesiadkowego, czyli przebudowie całego ronda i jego układu komunikacyjnego. Na nowym rondzie Rataje pierwszeństwo będą mieć transport publiczny z pieszymi.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Infrastruktura torowo-sieciowa dostosowana ma zostać do prowadzenia ruchu autobusowego po torowisku, utworzony będzie korytarz komunikacyjny dla publicznego transportu zbiorowego w ciągu ulic: Krzywoustego, Jana Pawła II i Zamenhofa wraz z uzupełnieniem brakujących przystanków na zjazdach z ronda. Pojawić się mają także dodatkowe buspasy, bez konieczności ograniczania liczby pasów dla samochodów. Plan przewiduje także poszerzenie jezdni na wylotach z ronda. Remontowi poddane ma zostać także nawierzchnia placu manewrowego na dworcu autobusowym, platformy przystankowe, na dworcu zainstalowany będzie także monitoring.

Integracja komunikacyjna polegać ma na tym, że utworzone zostaną wspólne dla autobusów i tramwajów przystanki przesiadkowe. Ruch pieszy i rowerowy ma być w sposób wyraźny rozdzielony.Środki, które miasto i poznański MPK mają przeznaczyć na przebudowę ronda pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Mowa o ponad 106,6 mln zł. Oprócz przebudowy, mają one zostać przeznaczone także na zakup 15 autobusów elektrycznych z ładowarkami.

Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swój udział w przetargu. Mają na to czas do 25 czerwca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega o upałach. Będzie bardzo gorąco
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.76 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro