Reklama
Reklama

Miasto przeznaczy 2,5 mln złotych na renowację 30 zabytkowych budynków: priorytetem jeżycka secesja!

fot. archiwum
fot. archiwum

Władze miasta przeznaczą w tym roku 2,5 miliona zł na renowację zabytkowych budynków, m.in. secesyjnych kamienic przy Roosevelta, na Łazarzu, a także kościołów Starego Miasta.

Pracom konserwatorskim, restauratorskim, a także robotom budowlanym poddane zostanie 30 budynków. Wszystkie z nich zostały wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania - jednocześnie nie są własnością miasta. Do końca listopada 2017 r. złożono 38 wniosków na łączną kwotę 6 mln zł. Po wstępnej analizie formalnej dokumentów, a także ocenie merytorycznej wniosków, wybrano 30 budynków, których remont zyska dotację z miejskiego budżetu.

Komunalne wsparcie dla zabytkowych kamienic nie wzbudziło większych kontrowersji na posiedzeniu Rady Miasta i zostało przyjęte jednogłośnie przez wszystkich rajców. Jak zauważa zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski: - Dotacje, które przyznajemy dzisiaj, przynoszą obustronne korzyści. Właścicielom nieruchomości ułatwiają sprawowanie właściwej opieki nad zabytkowymi obiektami, a miasto przyczynia się do ochrony i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego.

Największym priorytetem opatrzono projekt rewitalizacji jeżyckiej secesji na którą przeznaczono ponad milion zł, czyli 40 % całości środków. Dotacjami będą objęte m.in. remonty kamienic przy ul. Roosevelta, ale nie tylko - także przy ul. Jackowskiego. Prócz Jeżyc pieniądze mają trafić także na inne historyczne poznańskie dzielnice, jak Wilda i Łazarza, a także Stare Miasto, gdzie zostaną odnowione kamienice i zabytkowe kościoły.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro