Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

REKLAMA
czwartek, 17.05.2018 r.
godz. 19.00
REKLAMA | czwartek, 17.05.2018 r., godz. 19.00
Jak ustalić numer księgi wieczystej?
fot. Fotolia

Przed zakupem mieszkania, lokalu użytkowego, domu lub działki, konieczne jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej, czyli dokumentu prowadzonego dla nieruchomości. Ustalenie numeru księgi wieczystej nie jest problemem – można to zrobić na kilka sposobów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa

Jakie informacje są zawarte w księdze wieczystej?

Księga wieczysta to rejestr prowadzony dla nieruchomości. Informacje zawarte w księdze są poukładane w czterech działach:

  • dział I - informuje o położeniu i oznaczeniu nieruchomości (np. adres, liczba pomieszczeń, metraż/obszar),
  • dział II - informuje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości,
  • dział III - informuje o prawach, roszczeniach i ograniczeniach ustanowionych na rzecz osób trzecich w stosunku do danej nieruchomości; jeżeli prowadzona jest egzekucja z nieruchomości, to właśnie w tym dziale zostało zamieszczone stosowne ostrzeżenie,
  • dział IV - zawiera dane dotyczące ustanowionych na nieruchomości hipotek.

Zapoznając się z treścią księgi wieczystej, można szybko zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela nieruchomości faktycznie nim jest. Dla wielu potencjalnych kupców znaczenie ma, czy nieruchomość jest obciążona hipotekami, bo każda hipoteka obniża wartość nieruchomości.

Jak jest zbudowany numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w wersji elektronicznej przez Sądy Rejonowe. Informatyzacja ksiąg wieczystych (przeniesienie do wersji elektronicznej) rozpoczęła się w Polsce w 2003 r. Wówczas stare, dotychczas używane numery ksiąg wieczystych, stały się elementem nowych. Elektroniczny numer księgi wieczystej składa się z:

  • czteroznakowego oznaczenia wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który założył księgę wieczystą dla danej nieruchomości,
  • 8-cyfrowego numeru, który jest nadawany według repertorium ksiąg wieczystych,
  • cyfry kontrolnej.

Przykładowy numer księgi wieczystej wygląda następująco: PO1P/00012345/5 – księga jest prowadzona przez Wydział Ksiąg Wieczystych działający przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

Ustalanie numeru księgi wieczystej w tradycyjny sposób

Numer księgi wieczystej można ustalić na kilka sposobów. Aby poznać numer księgi, należy udać się do Sądu Rejonowego, w obrębie którego nieruchomość jest położona. Po złożeniu wniosku o wydanie odpisu z księgi wieczystej i (co ważne) wykazaniu interesu prawnego do nieruchomości (chęć zakupu nieruchomości może być niewystarczającym argumentem), otrzymamy dokument wraz z numerem KW.

Innym sposobem, aby dotrzeć do numeru księgi wieczystej, jest udanie się do Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej albo Urzędu Gminy. Podobnie jak w przypadku Sądu, nie obejdzie się bez złożenia wniosku i wykazaniu interesu prawnego.

Ustalanie numeru księgi wieczystej w sądzie lub urzędzie nie zawsze jest wygodne. Jeżeli nieruchomość jest położona na drugim końcu Polski, konieczne będzie zorganizowanie wyjazdu. To mało komfortowe, dlatego też warto wiedzieć, że to nie jedyne sposoby pozwalające ustalić numer księgi.

Jak ustalić numer księgi wieczystej przez Internet?

Numer księgi wieczystej wybranej nieruchomości można ustalić również bez wychodzenia z domu, korzystając z wyszukiwarek internetowych. Jedną z nich jest serwis Ksiegiwieczyste.pl, który umożliwia poznanie numeru księgi wieczystej nieruchomości po adresie lub numerze ewidencyjnym działki.

Znając jedną z powyższych danych, możliwe jest szybkie poznanie numeru księgi wieczystej, a następnie zapoznanie się z jej treścią.

Zdjęcie: Fotolia.

Reklama