Reklama
Reklama

Usterki w tunelu na Czechosłowackiej. Wykonawaca odmówił podjęcia działań naprawczych

fot. Rafał Durczak
fot. Rafał Durczak

O problemach w niedawno oddanym do użytku tunelu pisaliśmy już w marcu. Miasto wezwało do zajęcia się problemem firmę Strabag, która była głównym wykonawcą inwestycji, ale ta uchyla się od tego.

Przypominamy, że tunel został oddany do użytku w grudniu 2016 roku, a o problemach napisaliśmy na początku marca po interwencji naszego czytelnika -Z zaniepokojeniem zaobserwowałem ostatnio, że w nowowybudowanym tunelu na Dębcu, oddanym do użytku 13 miesięcy temu zapadła się jezdnia, a w niektórych miejscach z murów oporowych wylewa się woda, która w obecnie panujących warunkach zamarza. Przyznam szczerze, że przestaje mnie już dziwić jakość wykonywanych w Poznaniu inwestycji. Mam tylko nadzieję, bo sprawdzić tego raczej nie można, że naprawa wykonana będzie w ramach gwarancji i rzetelnie - informował nasz czytelnik.

Przedstawiciele miasta potwierdzali, że znają problem i monitorują sytuację. Pojawiły się zapewniania, że obiekt nie zagraża jego użytkownikom, a miasto wezwało głównego wykonawcę do rozwiązania problemu. Teraz okazuje się, że firma Strabag odmówiła wykonania napraw -W marcu br. ZDM ponownie wezwał firmę Strabag do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. Dodatkowo ZDM zlecił wykonanie analiz niezależnemu ekspertowi profesorowi Arkadiuszowi Madajowi z Politechniki Poznańskiej. Ekspert zwrócił się, poprzez ZDM, do firmy Strabag o dokonanie odkrywek i odwiertów w celu precyzyjnej diagnozy przyczyny powstania usterek oraz - co obecnie najważniejsze - w celu opracowania planu i projektu naprawy. Niestety wykonawca odmówił. Firma stwierdziła ponadto, że widoczne w tunelu wady nie powstały z jej winy. Wykonawca nie przedstawił jednak miarodajnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. W tej sytuacji Miasto zostało zmuszone - obecnie na własny koszt - podjąć działania, aby zapobiec dalszym deformacjom nawierzchni - informuje ZDM.

Na koszt miasta wykonane zostaną badania, które pozwolą na ustalenie przyczyny problemów i opracowanie projektu naprawy. Badania mają też wskazać winnego. Jeśli okaże się, że wina leży po stronie wykonawcy, zostanie on obciążony kosztami badań i prac naprawczych. Jeśli okaże się, że problemem są błędy projektowe, odpowiedzialnością zostanie obciążony projektant.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro