Reklama

Setne urodziny Uniwersytetu Poznańskiego: kapsuła czasu i koncert Bocellego

W 2019 roku obchodzić będziemy setne urodziny Wszechnicy Poznańskiej.

W 1919 roku powstała Wszechnica Piastowska, którą rok później przemianowano na Uniwersytet Poznański, a w 1955 r. na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Wcześniej poszczególne jednostki organizacyjne przekształcono w osobne uczelnie. Tak powstały Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

W październiku cztery uczelnie wspólnie rozpoczną nowy rok akademicki. Główne obchody przewidziano na maj 2019 roku.

- Przy okazji jubileuszu, chcemy podsumować 100-letnią działalność uniwersytetu, przypomnieć jego twórców i pracowników. Będziemy wspominać osiągnięcia, które poszczególne uczelnie przez te lata zapisały w swoich annałach, a także mówić o roli uniwersytetu i jego przyszłości. Zależy nam na międzyuczelnianej współpracy - tłumaczył prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przy ul. Wieniawskiego, obok ławeczki Heliodora Święcickiego, wmurowana zostanie kapsuła czasu, w której znajdą się różne listy i pamiątki. Ma zostać otwarta za 100 lat.

11 maja 2019 roku na INEA Stadionie wystąpi tenor Andrea Bocelli. Z kolei w czerwcu 2019 roku w parku Adama Mickiewicza odbędzie się spotkanie plenerowe pod hasłem "Uniwersytet dla miasta i mieszkańców".

Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro