Reklama
Reklama

Największy meteoryt w Polsce sprzedany. Nie wiadomo, kto go kupił

W marcu tego roku informowaliśmy o największym meteorycie w Polsce, który znaleziony został w Poznaniu i prezentowany był w Muzeum Ziemi UAM. Uczelnia deklarowało kupno meteorytu, ale ostatecznie do transakcji nie doszło.

Meteoryt został odnaleziony przez prywatnego poszukiwacza Andrzeja Owczarzaka w ubiegłym roku. Szybko okazało się, że to największy meteoryt odnaleziony w Polsce. Jako, że odkrycia dokonano poza Rezerwatem Morasko, to znalazca stał się jego właścicielem. Spekulowano jednak, co stanie się ze znaleziskiem. Jego wartość oszacowano na ponad milion złotych, ale Andrzej Owczarzak deklarował, że jest gotów sprzedać znalezisko za pół miliona.

Teraz okazuje się, że choć zebrano kwotę oczekiwaną przez znalazcę, to do transakcji nie doszło -Chcieliśmy kupić, pieniądze były, zgodę wyraziły władze uczelni, ale znalazca zrezygnował ze sprzedaży. Najpierw bardzo mu zależało na sprzedaży właśnie nam, potem powiedział, że znalazł kogoś innego. Nie wiemy, gdzie jest "Kruszynka", znalazca zasłania się tajemnicą handlową - poinformował w rozmowie z portalem Nauka w Polsce PAP prof. UAM Edward Chwieduk, kierownik pracowni Muzeum Ziemi.

Profesor Chwieduk poinformował jednocześnie, że niepowodzenie może skłonić uczelnię do rozpoczęcia programu poszukiwań meteorytów. Naukowcy twierdzą, że wiedzą gdzie szukać i możliwe jest znalezienie nawet większych okazów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro