Reklama

Zgnilec amerykański grasuje w Wielkopolsce. Groźna choroba pszczół przyczyną likwidacji całych pasiek

fot. TT/Pszczelarstwo
fot. TT/Pszczelarstwo

Niepokojące wieści dochodzą z południa województwa, gdzie podjęto już walkę z chorobą atakującą pszczoły. Na razie nie wiadomo na ile skuteczną.

Wprawdzie choroba zwana fachowo zgnilcem złośliwym nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak jej pojawienie się w Wielkopolsce jest powodem do zmartwienia nie tylko dla pszczelarzy. Pośrednio, bowiem, przypadłość na którą chorują pszczoły w gminie Mikstat w powiecie ostrzeszowskim, może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych oraz ogrodniczych. Za jej pojawienie się odpowiada bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy. Jak sama nazwa wskazuje - obiektem ataku są larwy. Jednak najbezpieczniejszym sposobem zablokowania dalszego rozprzestrzeniania się bakterii jest spalenie ula, wraz z całą pszczelą rodziną.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA


Lasecznik larwy atakuje od wiosny od jesieni, a najintensywniej działa w okresie wakacyjnym. Jego pojawieniu się sprzyja brak higieny w ulach, jednak może się zdarzyć, że zgnilec zaatakuje także wzorowo prowadzone ule. Jeszcze za wcześnie, by orzec ile pszczół wymarło z powodu zgnilca amerykańskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro