Reklama
Reklama

Zgnilec amerykański grasuje w Wielkopolsce. Groźna choroba pszczół przyczyną likwidacji całych pasiek

fot. TT/Pszczelarstwo

Niepokojące wieści dochodzą z południa województwa, gdzie podjęto już walkę z chorobą atakującą pszczoły. Na razie nie wiadomo na ile skuteczną.

Wprawdzie choroba zwana fachowo zgnilcem złośliwym nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak jej pojawienie się w Wielkopolsce jest powodem do zmartwienia nie tylko dla pszczelarzy. Pośrednio, bowiem, przypadłość na którą chorują pszczoły w gminie Mikstat w powiecie ostrzeszowskim, może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych oraz ogrodniczych. Za jej pojawienie się odpowiada bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy. Jak sama nazwa wskazuje - obiektem ataku są larwy. Jednak najbezpieczniejszym sposobem zablokowania dalszego rozprzestrzeniania się bakterii jest spalenie ula, wraz z całą pszczelą rodziną.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA


Lasecznik larwy atakuje od wiosny od jesieni, a najintensywniej działa w okresie wakacyjnym. Jego pojawieniu się sprzyja brak higieny w ulach, jednak może się zdarzyć, że zgnilec zaatakuje także wzorowo prowadzone ule. Jeszcze za wcześnie, by orzec ile pszczół wymarło z powodu zgnilca amerykańskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro