Reklama
Reklama

Poznański sąd orzekł, że USC ma obowiązek transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci

fot. vborodinova/pixabay/cc0

Transkrypcja aktu urodzenia polega na wiernym przepisaniu dokumentu, który został wystawiony poza granicami kraju. Jakiś czas temu do poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego zgłosiła się matka, która chciała dokonać transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia swojego syna. Problemem dla polskich urzędników okazało się to, że jako rodzice chłopca wpisane były dwie kobiety.

O sprawie, która ostatecznie trafiła do Wielkopolskiego Sądu Administracyjnego, poinformowała Rzeczpospolita. Z informacji przekazanych przez dziennikarzy wynika, że Polka pojawiła się w poznańskim USC, aby dokonać transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia swojego syna. Taka transkrypcja jest konieczna, choćby do nadania numeru PESEL. Kierownik USC odmówił, bo w polskim prawie, nie istnieją rodzice jednopłciowi, a niemożliwe okazało się też wpisanie tylko jednego z rodziców, gdyż transkrypcja musi być przeprowadzona wiernie. Decyzję kierownika podtrzymał wojewoda wielkopolski, do którego trafiło odwołanie, a ostatecznie sprawą musiał się zająć Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Ten uchylił obie wcześniejsze decyzje - Transkrypcja zagranicznego aktu jest jednak obligatoryjna, jeżeli obywatel polski ubiega się o polski dokument tożsamości lub nadanie numeru PESEL. Niemożność ich uzyskania ogranicza dostęp do polskiego systemu oświaty czy opieki zdrowotnej. Polski obywatel nieposiadający dokumentu tożsamości i paszportu nie ma też możliwości podróżowania do innych krajów. Takie ograniczenia niewątpliwie naruszają podstawowe prawa związane z posiadaniem obywatelstwa polskiego, a taka wykładnia przepisów ustawowych jest niedopuszczalna - ocenił sąd i wyjaśnił, że w tej sytuacji należałoby jednak wypełnić jedynie rubrykę matka, a rubrykę ojciec pozostawić pustą. W tym przypadku należałoby też zastosować przypisek do aktu cywilnego.

Wyrok jest nieprawomocny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
32.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro