Reklama
Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy będzie szukała przesyłek pocztowych w Żabkach

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

W minionym tygodniu sieć Żabka ogłosiła, że jej sklepy działają jako punkty pocztowe, a w związku z tym mogą być otwarte w niedziele wolne od handlu. Teraz sprawdzam mówi Państwowa Inspekcja Pracy.

-Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - poinformowała sieć w komunikacie prasowym opublikowanym w minionym tygodniu. A informacje te potwierdza strona sieci, na której można znaleźć informacje o współpracy z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Do sklepów zaczęły już trafiać naklejki z informacją, że placówka jest punktem pocztowym, a od najbliższej wolnej niedzieli wszystkie Żabki mają być czynne.

Do sprawy odniosła się Państwowa Inspekcja Pracy - O tym, czy dany sklep może być uznany za placówkę pocztową uprawnioną do prowadzenia handlu w niedziele i święta będą decydowały ustalenia faktyczne dokonane przez inspektora pracy w trakcie kontroli - mówi w rozmowie z money.pl Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy i dodaje - Ustawa prawo pocztowe zawiera definicję placówki pocztowej i w trakcie kontroli inspektor pracy sprawdzi, czy deklaracja prowadzącego sklep jest zgodna z rzeczywistością, tzn. że jest on placówką pocztową i faktycznie prowadzi działalność w tym zakresie.

Oznacza to, że w przypadku kontroli, pracownik sklepu będzie musiał przedstawić odpowiednią umowę z operatorem pocztowym oraz udowodnić, że posiada przesyłki dla klientów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro