Reklama

Zabytkowy kościół sprzedany za cenę kawalerki

fot. Intercentrum
fot. Intercentrum

Przez wiele miesięcy zabytkowy kościół w Izbicy Kujawskiej czekał na kupca. W końcu znalazł się chętny na zakup, który za potężny budynek zapłacił zaledwie... 120 tysięcy złotych.

Zagospodarowywanie dawnych świątyń jest zjawiskiem popularnym na zachodzie Europy, ale w Polsce nadal jest to temat tabu. Choć i u nas przetarto już szlaki. W dawnym kościele w Wieldządzu koło Torunia działała swego czasu dyskoteka, a jeden z kościołów w Elblągu przerobiono na galerię sztuki. Cały czas budynki pokościelne są jednak trudnym tematem dla agencji nieruchomości -Na kupca trzeba było czekać miesiącami. Raz była to fundacja, jedna, druga, a innym razem - związek wyznaniowy - mówi w rozmowie z Dziennikiem. Gazetą Prawną Leszek A. Hardek, właściciel firmy Intercentrum sprzedającej obiekt.

Ostatecznie budynek z Izbicy Kujawskiej trafił w ręce prywatnego właściciela, który za nieruchomość zapłacił 120 tysięcy złotych. Nowy właściciel nie chce zdradzić swoich planów, ale wiadomo, że w tej chwili toczy rozmowy z konserwatorem zabytków, pod którego opieką jest kościół - Jedną najważniejszych kwestii jest teraz zabezpieczenie dachu przed wpływem warunków atmosferycznych. I to w trybie pilnym - mówi w rozmowie z gazetą właściciel, który chce zachować anonimowość.

Budynek oddano do użytku i wyświęcono w 1909 roku. Przez lata służył ewangelikom, a kiedy po II Wojnie Światowej większość z nich wyjechała, zaczął popadać w ruinę. Z budynku zdjęto sakrę, więc jest to zwykły budynek. Po raz pierwszy kościół został sprzedany w 1992 roku, ale ówczesny właściciel nie poradził sobie z wymogami konserwatora zabytków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
46.62 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro